The economic crisis (COVID-19): Effects and treatments on a selected sample of countries
Ekonomik kriz (COVID-19): Seçilmiş ülke örneği üzerindeki etkileri ve çözümleri
- Tez No: 685154
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışma, kapitalist sistem içinde meydana gelen ekonomik krizlerin teorik ve tarihsel doğasını, her birinin nedenleri, etkileri ve tedavileri üzerinde durularak ele almaktadır. Ardından çalışma, yirminci yüzyılın son çeyreğinden üçüncü binyılın ilk yirmi yılına kadar uluslararası ekonomik ve siyasi düzeydeki en önemli gelişmelere değinerek, ekonomik krizin (Covid-19) tüm boyutlarıyla detaylı bir analizini içermektedir. Analizde ekonomik krizin nedenleri, etkileri ve tedavileri küresel düzeyde iki gelişmiş (Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa), iki petrol ekonomisi (Suudi Arabistan ve Irak) iki yükselen ekonomi (Türkiye ve Brezilya) olmak üzere 6 ekonomi düzeyinde gerçekleştirilmektedir. Bazı sonuç ve önerilerle çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study dealt with the theoretical and historical nature of the economic crises that occur within the capitalist system, with an emphasis on the causes, effects and treatments for each of them. Then the study touched on the most important developments at the international economic and political level from the last quarter of the twentieth century to the first two decades of the third millennium, highlighting a detailed analysis of the economic crisis (Covid-19) with all its causes, effects and treatments, whether at the global level or on a sample of countries that included 6 economies, including two developed (the United States of America and France) and two emerging economies (Turkey and Brazil) with two oil economies (Saudi Arabia and Iraq). The study ended with a set of conclusions and suggestions.