Tarım alanlarının amaç dışı kullanımının analitik değerlendirilmesi (Tokat ili örneği)
Analytical evaluation of inappropriate agricultural land use (Tokat province case)
- Tez No: 275598
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZAFER GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma; 2005 yılında çıkarılan Toprak Kanunu'nun uygulama aşamasında, başvuru sahiplerinin amaç dışı arazi kullanımı bilinç düzeylerinin ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri, Tokat İlinde ilgili Kanun kapsamında amaç dışı arazi kullanımı talebinde bulunan 123 başvuru sahibi ile direkt mülakat yöntemi kullanılarak yapılan anketlerden sağlanmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen bulgular istatistiki yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu amaçla araştırma kapsamındaki başvuru sahiplerinin amaç dışı arazi kullanımı bilinç düzeyi ile sosyo-ekonomik durumları arasındaki ilişki Khi kare testiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular; başvuru sahiplerinin eğitim düzeyi, aylık gelir düzeyi, gelir kaynakları, kitle iletişim araçlarını kullanma düzeyi gibi sosyo-ekonomik faktörlerin başvuru sahiplerinin bilinç düzeyleri üzerinde önemli rol oynadığını göstermiştir. Talep sahiplerinin % 28,45'inin düşük, % 38,21'inin orta, % 33,34'ünün yüksek seviyede amaç dışı arazi kullanımı bilincine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done in order to determine the consciousness level of non-agricultural land use of applicants at the stage of application of soil law that was issued in 2005. Research data has been provided buy a survey that was done with 123 applicants requesting non-agricultural land use using by direct interview method within the scope of law in the Tokat province.At the end of study, obtaining findings have been analyzed with statistical techniques. For this purpose, the relation between non-agricultural land use consciousness level of applicants within the scope of research with socio-economic factors has been analyzed using by chi-square test.The findings, socio-economic factors such as the applicants? level of education, monthly income level, sources of income and usage level of mass media has shown that played an important role. It has been determined that Claimants 28.48% of low, 38.21% of mid and 33.34% of high level have non-agricultural land use consciousness.