Tuz stresinin bezelyede (Pisum sativum L.) fenolik bileşikler üzerine etkisi
Effect of salt stress on phenolic compounds in pea (Pisum sativum L.)
  1. Tez No: 275610
  2. Yazar: İBRAHİM TETİKTABANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, iki bezelye çeşidine (Utrillo, Sprinter) 10 gün süre ile 50 mM ve 100 mM NaCI uygulandı. Bitkilerin yapraklarında malondialdehit, hidrojen peroksit, total fenolik bileşik, antosiyanin ve sinapoil ester miktarları araştırıldı. Tuz stresi her iki çeşitte malondialdehit miktarını hafifçe azaltmıştır. Hidrojen peroksit miktarı artan tuz miktarına bağlı olarak sprinterde önemli oranda artarken, utrilloda fazla değişmemiştir. Bezelye çeşitlerinde tuz stresi konsantrasyona bağlı olarak toplam fenolik madde miktarını önemli oranda artırmıştır. Bezelye çeşitlerinde, fenolik bileşik olan antosiyanin ve sinapoil ester miktarları tuz uygulaması sonucu değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 mM and 100 mM of NaCI were applied to two different types of pea (Utrillo, Sprinter) during ten days. Quantities of malondialdehyde (MDA), hydrogen peroxide (H2O2), total phenolic compound, anthocyanin and sinapoyl esters in leaves of plants were investigated. Salt stress slightly decreased malondialdehyde content in both pea cultivars. The amount of hydrogen peroxide increased remarkably with the increased salt concentration in sprinter cultivar whereas it was not considerably changed in Utrillo cultivar. Salt stress depending on salt concentration significantly elevated total phenolic compound in pea cultivars. The amounts of anthocyanin and sinapoyl ester, that are phenolic compound, did not change as a result of salt treatment in both pea varieties.