Tokat ili merkez ilçede yaş sebze ve meyve toptancı halinin yapısı, sorunları ve çözüm önerileri
Structure, problems and solution recommendations of whole sale of fresh vegetable and fruit in Tokat province of central district
  1. Tez No: 275620
  2. Yazar: ONUR CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; Tokat ili Merkez ilçedeki yaş sebze ve meyve toptancı hallerinin yapısı, işleyişi, hallerde karşılaşılan problemlerin neler olduğunu tespit etmek ve bu problemlerin çözümü konusunda öneriler ortaya koymaktır. Bu amaçlara ulaşmak için birinci aşamada; Tokat ili Merkez ilçede faaliyet gösteren yaş sebze ve meyve toptancı halinde görev yapan 63 komisyoncu ile görüşülmüş, ikinci aşamada ise; araştırma bölgesinde faaliyet gösteren toptancı hallere ürün tedariki sağlayan 19 köyden kümeleme yöntemiyle belirlenmiş üç ayrı gruptaki 76 işletme ile 2011 Ocak-Mart aylarında anket yapılmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen bulgulara göre, toptancı hallerinde faaliyet gösteren komisyoncular dükkânlarını belediye tarafından kendilerine tahsis edilmiş işyerlerinde alım-satım işlerini gerçekleştirmektedirler. Hal içerisinde üretici birliklerine rastlanmamıştır. Ürünlerin hal içerisinde muhafaza edilmesi amacıyla soğuk hava depoları ve ilaç kalıntılarının belirlenen seviyelerde olup olmadığını belirlemek amacıyla laboratuarların mevcut olmadığı tespit edilmiştir. Toptancı hallerine en fazla Kazova bölgesinden mal temin edilirken ürün sevkiyatı en fazla komşu illere (Samsun, Amasya, Yozgat, Ordu) yapılmaktadır. Komisyoncular, satın aldıkları ürün bedellerini büyük oranda peşin geriye kalanı ise karışık ve vadeli olarak ödeme yapıldığı belirlenmiştir. Komisyonculara göre, halde ürün fiyatları arz ve talebe göre değer bulmaktadır. Ürün fiyatını etkileyen unsurların en önemlileri kalite ve tazelik, mal miktarı ve hale gelen alıcı sayısıdır. Yeni hal yasasını büyük oranda bildiklerini ifade eden komisyoncular, yasanın aslında olumlu olduğunu ancak denetimlerde yeterli etkinliğin sağlamadığını ifade etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is; the structure of whole sale of fresh vegetables and fruit in Tokat province of central distrıct, problems that come across and recommend solutions fort hem, In order to reach these aims in the first step, had a question narires with 63 commission agents who workP in whole sale of fresh vegatable and fruit in Tokat, and in the second step; had questionnaires with the villagers of 19 village who loring products to the whole sale in Janvary-March 2011. The result of these questionnaires show that the commission agents of whole sale do their buying-selling activity in the shop that municipality allocate for them. There isn?t any producer group in the whole sale. There isn?t any labratuary that exomine the products even they are suitable or not with the determined level of medicine and cold warehouse which protect the products. More products are provided in Kazova district, and more product consignments are mainly to the neighbour cities (Samsun, Amasya, Yocgat, Ordu) commission agents pay mostly in cash, fort he left they have a fixed term for the products they buy. Commission agents think that the prices of products change according to desire. The most important factors that effect the price of product are quality, frehs and quantity and also the number of cumtomer that comes to the whole sale. Commission agents say that they mostly know the law about whole sale, this law is actually positive but enough activity isn?t provided in the means of control.