E-ticaret yoluyla gıda maddeleri satın almaya yönelik Tokat il merkezinde yaşayan tüketicilerin tutumunu etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting the attitude of consumers living in the center of Tokat for buying the foods by using e-commerce
- Tez No: 275619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, iktisadi hayat içinde güncel bir olgu olan yeni ekonomi ile e-ticaret bünyesinde yer edinmeye başlayan gıda maddesi satışı ve tüketici tutumu incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, yeni ekonomi ve e-ticaret ile birlikte tüketicilerin e-ticaret yoluyla gıda maddeleri satın almaya yönelik tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Tokat ilinde yaşayan tüketicilerin e-ticaret yoluyla gıda maddeleri satın almaya yönelik tutumlarını etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla Logit modeli kullanılmış ve tüketicilerle yapılan anketlerden elde edilen veriler kullanılarak model tahmin edilmiştir. Analiz sonuçlarında tüketicilerin aylık ortalama gıda harcaması 555,70 TL olarak belirlenmiştir. Tüketicilerin %34,66'lık kısmı e-ticaret işlemlerine güvenmektedir. Araştırma sonuçlarına göre aylık gıda harcaması arttıkça tüketicilerin e-ticaret yoluyla gıda maddesi satın alamaya yönelik olumlu tutuma sahip olmaktadır. Oluşturulan Logit modele dahil edilen açıklayıcı değişkenlerden aylık gıda harcaması, güven ve eğitim seviyesi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Buna göre tüketicilerin aylık gıda harcaması, eğitim seviyesi ve güven duygusu ile olumlu tutuma sahip olma arasında pozitif yönlü ilişki olduğu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, food sale and consumer attitude were studied. The aim of this study is to determine the attitudes of consumers living in Tokat. To realize this Logit model was used and a model was guessed by using the interviews done with consumers. Results show that averag food spendings was 555,70. %34,66 of the consumers trust ecomerce. Results show that ıf the monthly food spendings increase, the attitude to buy food by using e-commerce become positive. In the explaining variables included in Logit model monthly food spendings, trust and education levels were found meaningful. Accordingly, there is a positive correlation between monthly food spending, education level, sense of confidence and positive attitude.