Tokat Merkez ilçesinde yetiştirilen dut türleri arasındaki biyoçeşitliliğin moleküler belirteçlerle saptanması
Determination of bio-variation among different mulberry species grown in Tokat region by molecular markers
- Tez No: 275625
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Tokat yöresinde yetiştirici bahçelerinde yetiştirilen beyaz dut (Morus alba), salkım dut (Morus alba var pendula) ve karadut (Morus nigra) türleri survey çalışmaları sonucunda toplanan 38 farklı dut genotipi kullanılmıştır. Genotiplerden Mini-CTAB yöntemi kullanılarak izole edilen DNA'larla ISSR-PCR çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmada 15 adet UBC-ISSR primeri kullanılarak genotipler arası polimorfizm düzeyleri incelenmiştir.Kullanılan 15 adet primer dut genotiplerinde toplam 96 adet band oluşturmuştur. 96 banttan 80'sinin polimorfik olduğu belirlenmiştir. Primer başına elde edilen band sayısı 4 ile 11 arasında değişirken, ortalama band sayısı 6,4 olarak belirlenmiştir. Primer başına ortalama polimorfik bant sayısı ise 5,33 olarak bulunmuştur.İstatistiki analizlerde kullanılacak veriler, ISSR bantlarının değerlendirilmesi ile elde edilmiştir. Genotipler arası benzerlik ve farklılıklar moleküler düzeyde çalışılmış, benzerlik katsayısı kullanılarak Temel Koordinatlar Analizi yapılmış ve UPGMA dendrogram elde edilmiştir.Elde edilen dendrograma göre genotipler biri küçük ve diğeri büyük olan iki ana grup altında toplanmıştır. Küçük ana grup sadece karadut genotiplerinden oluşurken, büyük na grupta diğer beyaz, salkım ve yabani beyaz dutlar yer almıştır. Ancak büyük ana grupta farklı dut türleri yine aynı alt grupları oluşturmuştur. Elde edilen dendograma göre karadut içerisinde polimorfizm düzeyi en az bulunurken, bunu salkım dut, beyaz dut ve yabani beyaz dut genotipleri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 38 different mulberries genotypes collected from Tokat region, were used. ISSR-PCR analyses were carried on the DNA of genotypes isolated using mini-CTAB extraction method. The levels of polymorphism between genotypes were determined using the UBC-ISSR primers. The levels of polymorphism between genotypes were determined using the UBC-ISSR primers. A total of 96 bands were obtained from 15 UBC ISSR primers. Out of 96 bands, 80 bands were polymorphic. The number of bands obtained from per primer ranged between 4 and 11, the average number of bands were determined as 6.4. The average number of polymorphic bands per primer was 5.33.Similarities and differences between genotypes studied at the molecular level. The data for statistical analysis used were obtained by the evaluation of ISSR bands. Similarity coefficient and UPGMA dendrogram were built using the Basic Coordinates Analysis.According to the dendrogram, the genotypes divided in two main groups, one small and other large group. While the small group was only comprised of black mulberry genotypes, the large group included white mulberry, weeping mulberry and wild white mulberry genotypes. Different mulberry species divided into different sub groubs within the large group. The polymorphism level within the species was lowest in black mulberry genotypes, and this was followed by weeping mulberry, white mulberry and wild white mulberry genotypes, respectively.