Alternatif bir üretim modeli olarak buğday anızında etlik piliç yetiştiriciliği
An alternative production method: Broiler rearing on wheat stubble
  1. Tez No: 275626
  2. Yazar: MERVE DİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, altlıklı yer sistemi, yarı açık gezinmeli serbest sistem ve gezinmeli serbest sistemin; yavaş gelişen etlik piliçlerin, performans, karkas özellikleri ve et kalitesine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Denemede 270 Hubbard Isa Red-JA civcivi kullanılmıştır. Deneme 61 gün sürmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, 21., 28., 35. ve 42. gün canlı ağırlıkları bakımından, gezinmeli serbest sistemdeki etlik piliçler, yarı açık gezinmeli serbest ve altlıklı yer sistemlerindeki etlik piliçlere göre önemli derecede daha düşük canlı ağırlığa sahiptir (P0,05). Altlıklı yer sistemi, yarı açık gezinmeli serbest sistem ve gezinmeli serbest sistemdeki piliçlerin kesim çanlı ağırlığı sırasıyla, 2427,21; 2471,61; 2375,00 g (P>0,05); 14?61. gün yemden yararlanma oranı sırasıyla 2,05; 1,98; 2,08 g Yem /g CAA (P>0,05); 14?61.gün yaşama gücü sırasıyla %94,44; 94,44; 81,11 olarak (P>0,05) saptanmıştır. Yetiştirme sistemlerinin karkas randımanı, but randımanı ve kanat randımanına etkisi önemli bulunmuştur (P0,05). Sonuç olarak gezinmeli serbest sistemde barındırılan etlik piliçlerin canlı ağırlığı 42. güne kadar diğer yetiştirme sistemlerinden istatistiki olarak düşük olmasına rağmen bu farklılık daha sonraki dönemde kayıp olmuştur. But ve kanat ağırlığı oranı bakımından diğer yetiştirme sistemine göre daha üstün olması ve ele alınan özelliklerin birçoğu arasında farklılığın olmaması nedeniyle buğday anızında gezinmeli serbest etlik piliç yetiştiriciliği yapılması kırsal kalkınma bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The experiment was conducted to study the effect of deep litter system, free-range with fixed housing system and free-range with portable housing system in wheat stubble on growth performance, carcass traits and meat quality of slow-growing broiler chickens. The number of 270 Hubbard Isa Red-JA chicks was used in experiment. The experiment was lasted in 61st day of rearing period. Results showed that the body weight 21st, 28th, 35th and 42th days of birds from free-range with portable housing system were found to be significantly lower than of those kept in deep litter and free-range with fixed housing system (P 0,05). Slaughter body weight in deep litter system, free-range with fixed housing system and free-range with portable housing system was respectively 2427,21; 2471,61; 2375,00 g (P>0,05); 14- 61 days feed conversion ratios (FCR) were respectively 2,05; 1,98; 2,08 g (P>0,05); 14- 61 days viability were respectively 94,44; 94,44; 81,11 % (P>0,05). There was a significant effect of production systems on eviscerated carcass, thigh and wing yield (P < 0,05). There was no significant effect of production systems on the other discussed parameters in experiment (P>0,05). In conclusion, the body weights in free-range with portable housing system was significantly lower until day of 42nd in experiment but this difference was disappeared in rest of rearing period. Free range broiler production on wheat stubble is very important for rural development due to better thigh and wing yields in this system and being no differences about other parameters between studied production systems.