Fermi-Dirac yaklaşımını kullanarak bazı yarıiletkenlerin değerlik bandındaki hole konsantrasyonun hesaplanması
Calculation of hole concentration in valance bad of some semiconductors using Fermi-Dirac approximation
- Tez No: 275627
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ASKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kuantum fiziğinin bilim dünyasına getirdiği pek çok yenilik, mevcut teorilerinin gelişmesine hatta belli oranda kökten değişmesine sebep olmuştur. Bu alanlardan birisi de istatistik fiziktir. Bilindiği üzere elektronların pek çok davranışı kuantum istatistiksel yaklaşımlarla açıklanabilmektedir. Bir kuantum istatistiksel yaklaşım olan Fermi-Dirac (FD) fonksiyonunun çözümünden elde edilen sonuçlar malzemelerdeki elektron yoğunluğu, toplam enerji veya manyetik moment gibi pek çok özelliğin teorik olarak elde edilmesine imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda bu fonksiyon plazma teorisinde de görülmektedir. Literatürde bu fonksiyonun çözümü için farklı metotlar kullanılmıştır. Ancak FD fonksiyonlarının çözümü için basit analitik ifadeler elde edilememiştir. Bu çalışmadaki amacımız, yarıiletken malzemelerin değerlik bandındaki delik konsantrasyonlarının hesaplanmasında kullanılan FD fonksiyonunun çözümü için daha basit analitik ifadeler elde etmektir.
Özet (Çeviri)
Novelties of the quantum physics brough about both improvements and even radical changings of the ecxisting theories in science. Statistical physics is the one example of these. It is known that many behaviours of electrons can be explained by means of quantum statistical approach. The results obtained from the solution of Fermi-Dirac (FD) function, which is one of quantum statistical approach, allow to obtain many properties of materials theoretically such as electron concentration, total energy or magnetic moment. At the same time, this function is seen in plasma theory, too. However, it could not be obtained the simple expressions for solutions of FD functions. Our purpose in this study is that the simplier expressions which are used for calculation of hole concantiration in valance band of semiconductor materials are to be obtained.