Postterm gebelerde fetal iyilik halinin saptanmasında biyofizik profil skorlamasının önemi
  1. Tez No: 27563
  2. Yazar: MİNE BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
59 ÖZET Kxrkikinci gebelik haftasını doldurmuş elli postterm gebe olgu antenatal fetal biyofizik profil skorlaması ile kırkdördüncü haftanın sonuna kadar takip edildi. Tüm olgularda Non stres test, fetal solunum hareketleri, fetal hareketler, fetal tonus ve amniotik sıvı volümü değerlendirilip pozitif olan her parametreye iki puan verilip fetal biyofizik profil puanı elde edildi. Olgulara yaklaşım bu puana göre yönlendirildi. Fetal biyofizik profil puanı altı ve altında olan postterm olguların doğum eyleminde fetal distrese girme olasılıklarının ve mekonyumla boyalı amnios mayi olasılığı ve yenidoğan bebeklerin APGAR puanlarının düşük olma olasılıklarının arttığı gözlendi. Artan seksiyo sezaryen olgularının en önemli endikasyonu olarak fetal distres ve ilerlemeyen eylem ilk sıralarda gelmektedir. Fetal biyofizik profil skoruna göre takip ettiğimiz bir olgunun doğan bebeğinde mekonyum aspirasyonu ve aspirasyon pnömonisi gelişmiş olup bu bebek postpartum dördüncü gününde kaybedilmiştir. Antenatal fetal biyofizik profil skorlaması halen postterm gebelerde uygulanan takip protokolleri arasında en iyilerinden biri olarak yerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY Fifty postterm pregnants who have completed 42 weeks of gestation were followed-up till the end of 44 weeks by antenatal biophysical profile score. The score was calculated in all patients by giving two points for all positive tests; including Non Stres Test, fetal breathing movements,, fetal movements, fetal tone and amniotic fluid volume. Approach to patients was done according to antenatal biophysical profile score. In postterm patients with fetal biophysical profile score equal to six or below; the probability of fetal distress in labor, amnios fluid stained with meconium and low APGAR score of newborn increases. The patients whom we follewed-up according to this score; had more rates of ceserean section, which we could say three times of the normal. Fetal distress and unprogressive labor were the most important indications of ceserean section. One of the patients who has been applied fetal biophysical profile score; had a newborn with meconium aspiration and aspiration pneumonia who died in the 4 th (fourth) postpartum day. Still in postterm pregnoncies; the antenatal fetal biophysical profile score is excepted as one of the best follow- up procedure.