Cerrahi menopozlu hastalarda transdermal estradiol ile oral konjuge estrojenin sıcak basması serum hormonları ve lipid-lipoprotein düzeyleri üzerine etkileri
Effects of transdermal estradiol and oral conjugated estrogen on hot flushes serum hormones and lipid-lipoproteins levels in patiens with surgical menopause
  1. Tez No: 27565
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞBUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYL ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
79 ÖZET Total abdominal histerektomi ve bilateral salpingoooforektomi yapılarak cerrahi menopoz oluşturulan hastalar, kontrol grubunda 15 hasta, 50 ptglgün Transdermal Est radiol (TE2) grubunda 18 hasta ve 0.625 mg/gün Oral Konjuge Equine Estrojen (OKE) grubunda 18 hasta olmak üzere randomize olarak üç gruba ayrıldılar. Tedavi grupların da birinci ayın sonunda tedavilere başlandı. Her üç grubun hastalarından operasyon öncesi, birinci, üçüncü ve altıncı ayların sonunda endokrinolojik, lipid-lipoprotein incelemeleri için kan alındı ve sıcak basması sorgulaması önceden planlandığı gibi yapıldı. Kontrol grubunda anlamlı şekilde artan sıcak basmasını iki tedavi grubu birbirin den farksız şekilde baskıladı. Kontrol grubunda anlamlı şekilde artan serum ortalama follikUlU stimüle edici hormon ve luteinize edici hormon düzeyini her iki tedavi şekli de anlamlı şekilde baskılamalarına rağmen, bu gonadotropin (Gn) seviyeleri premeno- pozal düzeylerin çok üzerinde kaldı. Kontrol grubunda çok fazla azalan serum estradiol80 (E2) düzeyini TE2 grubu, OKE grubuna göre daha anlamlı düzeyde arttırdı. Serum orta lama seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG) düzeyini OKE grubu TE2 grubundan da ha anlamlı şekilde (p0.05), total kolesterol (TK), düşük dansiteli lipoprotein- kolesterol (DDL-K) düzeyi ve aterojenik indeksler olan DDL-K/YDL-K ile TK/YDL-K oranlan anlamlı şekilde (p0.05). Sonuç olarak sıcak basması, Gn'ler, serum lipid-lipoproteinleri üzerine etkilerinin aynı olması, serum E2 düzeyini daha fazla arttırması ve SHBG düzeyini daha az etkile mesi dolayısıyla OKE'den ziyade TE2 ile, cerrahi menopoza giren ve kontrendikasyonu olmayan her hastada E profilaksisini önerebiliriz diye düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY EFFECTS OF TRANSDERMAL ESTRADIOL AND ORAL CONJUGATED ESTROGEN ON HOT FLUSHES SERUM HORMONES AND LIPID. LD?OPROTEINS LEVELS IN PATBENS WITH SURGICAL MENOPAUSE The patients who have developed surgical menopause by total abdominal hysterectomy and bilateral salpingooophorectomy have been randomisely divided into three groups that a control group of 15 patients, a transdermal estradiol (TE2) group of 18 patients for 50 Jig/day and an oral conjugated estrogen (OCE) group of 18 patients for 0.625 mg/day. Treatment was started in the first month for the treatment groups. Before the operation, in the first, third and sixth months blood has been taken from the patients of these three groups to examine the endocrinologic and lipid-lipoprotein; and hot flush cross-examine has been done as it was planned previously. Hot flush has significantly increased in the control groups. Two treatment groups have inhibited the hot flush indifferently from each other. Although each treatment82 group has significantly inhibited serum average levels of follicle-stimulating hormone (FSH) and luteinizing hormone (LH) that have significantly increased in the control group, this gonadotropin (Gn) level has remained over the premenopausal values. The TE2 group as compared to the OCE group has increased more meaningfully serum estradiol (E2) level which has decreased very much in the control group. The OCE group has increased the sex hormon binding globulin (SCBG) level much more significantly than the TE2 group (p0.05).