Kişiye özel bilgisayarlı tomografi görüntüleriyle diz protezinin modellenmesi ve sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Designing knee implant using patient-specific computerized tomography images and evaluating it by finite element analysis
- Tez No: 275640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknolojideki ilerlemelere paralel olarak gelişen tedavi yöntemlerinin hastalıklar karşısında daha hızlı ve iyi sonuç verdiği aşikârdır. Bu teknolojik gelişmeler ile çözüm bulunmaya çalışılan önemli bir konuda; genellikle yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan eklem sorunlarının en yaygınlarından biri olan diz eklemi sorunudur. Diz eklemindeki kemik yapısının bozulması sonucu ortaya çıkan ağrıların tedavisi için diz protezi tedavisi öngörülmektedir. Diz protezi tedavisi diz eklemindeki bozulmaya göre bölgesel veya tüm yüzeylerin protez ile değiştirilmesi esasına dayanır. Cerrahlar tarafından tecrübeye dayalı olarak yapılan bu önemli ameliyatların bilgisayar ortamında önceden değerlendirilmesi hasta, tedavi ve cerrah açılarından başarının artmasını sağlamaktadır.Yapılan bu çalışmada 65 yaşındaki bayan bir hastanın diz eklemine ait bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile MIMICS programı kullanılarak ameliyat öncesi üç boyutlu modeli hazırlanmıştır. Bu hazırlık sonrasında elde edilen üç boyutlu modelin sonlu elemanlar yöntemine uygun modeli oluşturulmuş ANSYS programı ile analizi yapılarak maksimum gerilmeler belirlenmeye çalışılmıştır. Özellikle femur ve tibia kemik yüzeyleri üzerinde düzgün gerilme dağılımları elde edilmiş literatür araştırmaları ile karşılaştırılarak modelin analizi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that the treatment methods developed along with the advances in technology provide faster and more efficient results against diseases. Another essential matter meant to be solved by using these technological improvements is knee joint problem, one of the most common joint problems caused by aging. Knee implant treatment is intended to be used in order to cure the pain caused by the decomposition of the bone structure in knee joint. Knee implant treatment is based on the principle of replacing local or all surfaces with implant considering the decomposition in knee joint. A computerized pre-evaluation of these important operations, which have been carried out by surgeons in an experience-based manner, helps to improve the success of the patient, treatment, and the surgeon.In this study, a 3D model was prepared before the operation, using the tomography images of a 65-year-old woman?s knee joint and MIMICS software. After this preparation, a new model, appropriate for the finite element method, was built and maximum stress was determined using ANSYS software. Uniform stress distributions were obtained especially on the surfaces of femur and tibia bones, and analysis of the model was verified by comparing with the literature.