Kaplama yapılmış insan dişinin termal gerilme analizi
Thermal stress analysis of human coated teeth
  1. Tez No: 275645
  2. Yazar: HAMİD ZAMANLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADRİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Dentistry, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diş hekimliği alanında diş protezleri uygulamaları çok sık kullanılan bir yöntemidir.Diş kaplamalarına yönelik çalışmalarda deneysel ve teorik yöntemler kullanılmıştır. Fakat son zamanlarda yürütülen bu çalışmalara paralel olarak nümerik çalışmalar da yani bilgisaya destekli sayısal çalışmalar bu konuda uygulanmaya başlamıştır. Çabuk sonuç alınması, laboratuar çalışmalarında yapılamayan/denenemeyen tasarım ve çalışma koşullarının rahatlıkla uygulanabilmesi, bilgisayar ortamında yapıldığı için çeşitli malzeme ihtiyacının olmaması nedeniyle maliyetin düşük olması ve alınan sonuçlarla daha ayrıntılı analiz yapılabilmesi açısından sayısal çalışmalar her alanda olduğu gibi bu alanda da gittikçe önem kazanmaktadır.Bu çalışma ikinci promolar diş üzerinde uygulanmıştır, üzarinde altı farklı malzeme tanımlaması yapabilen modellerde, kaplama işlemlerinde kullanılan malzemeler için seçilen malzemelerle toplam beş model üzerinde (Model-1, Model-2, Model-3, Model-4, Model-5) zamana bağımlı olarak termal gerilme analizi yapılmıştır. Modeller ANSYS program paketi ile yapılmış ve elde edilen saysal deyerler sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmiştir. Modellerin hepsi dönel simetrik (aksisimetrik), özellikleri yöne bağlı olmayan ve elastik kabul edildi.Yapılan sayısal deneylerin analiz edilmesiyle elde edilen sonuçlara göre; Gerilmelerin şiddet açısından Model4'de hasar oluşum(arayüzeyde ayrılma ve çatlak oluşumu) ihtimali yüksektir. Bunu Model5, Model3, Model1, Model2 takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most frequently used applications in the field of dentistry is a method of dental prostheses.In the studies of tooth crown, experimental and theoretical methods have been used. Besides, recently in parallel with previous studies, numerical studies namely computer aided studies have commenced to be executed in this domain. Due to achieving fast results, ability of application of design and execution condition which cannot be held in the laboratory, being low cost as carried out in computer media so not having necessity of various material and enabling to carry out detail analysis on the achieved results, numerical analysis gains high importance in this domain as well as every field of science.The axisymmetrical finite element method (FEM) was used to compare stress distribution in a maxillary second premolar restored tooth by ANSYS program packet. The five models (Model-1, Model-2, Model-3, Model-4, Model-5) were evaluated with different materials. The tooth was assumed to be axisymmetric, nondirectional features and elastic. Thermal stresses were studied in the models for different periods of time and ranges.According to the results obtained by analyzing the numerical experiments; Because of violence of stresses in Model4, damage (separation and the formation of the interface crack) is likely to occur. Model5, Model3, Model1, Model2 follow it.