Ordu kenti yapısal peyzaj karakter analizi ve kentsel planlama stratejileri
Structural landscape character assessment and urban planning strategies in Ordu city
- Tez No: 275652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ordu Kenti'nin analizler ve istatistiki değerlendirmelerle mevcut kentsel yapısının tespiti, çeşitli bilgisayar yazılımlarıyla haritalarının hazırlanması, peyzaj karakterinin ortaya koyulması ve mevcut yapıya ilişkin kent planına dönük öneriler ile stratejilerin sunulması çalışmanın amacını oluşturmaktadır.Çalışma da kent, mahalleler bazında ele alınmış, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile veri girişleri yapılarak önce mahallelerin, elde edilen bilgiler ile de kentin geneline ilişkin fonksiyon haritaları oluşturulmuştur. Yeşil alan varlığı standartlar doğrultusunda ve Fraktal Analiz ile değerlendirilmiş, yeterlilikleri ve gelişim olanakları belirlenmiştir. Son aşamada ise kente ilişkin öneri ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.Sonuç olarak; kente ilişkin mevcut durum haritaları, öneri gelişme aksları, yeşil alan kullanımlarına ilişkin detaylı veriler, yeşil alanların homojen dağılımının sağlanmasına ilişkin öneri yeşil alan kararları belirlenmiş, standartlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış; mahalle bazlı karakter tahlilleri ile yeşil alanlar, kentsel fonksiyonlar, tarihi alanlar, kent girişleri, gelişme aksları konularında öneriler sunulmuştur. Ayrıca önemli silüet görüntüleri ile vista noktaları da tespit edilmiştir. Fraktal analiz değeri 1,489 olarak bulunan kentin nispeten basit ve fonksiyonel bir kentleşme yapısına sahip olduğu; kentte 28m2/kişi toplam yeşil alan, 16m2/kişi aktif yeşil alan olduğu ve artırılma imkanının da bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to determine the existent urban structure of Ordu city using analysis and statistical evaluation, to prepare charts using various software, to define landscape characters and to propose suggestions on urban plan and strategies.The city was evaluated based on neighbourhoods and function charts including whole city were prepared using data belonging to these neighbourhoods and Geographical Information Systems. The rate of green space was evaluated considering standards and Fractal Analysis and its efficiency and development possibilities were also determined. At the last stage, some suggestions and evaluations were also made.As the consequence of the study, charts of present situation in the city were prepared, suggested development axes were determined, detailed information about green area use was given, suggested green area decisions were made in order to provide a homogenous green area distribution, a detailed assessment was performed based on standards and suggestions were proposed on green spaces, urban functions, historical sites, urban accesses and development axes using character assessment based on neighbourhoods. In addition, vista points and important silhouette views were also defined for the city. It was found that the city found to have a Fractal Analysis rate of 1,489 is exposed to a relatively simple and functional urbanisation process; the city has the total green area rate of 28m2 per person and 16m2 active green area per person, which can be increased.