Ankara ili Aluçdağı Tabiat Parkı, Çamkoru Tabiat Parkı ve Şahinler Tabiat Parkı görsel kalite analizi ve değerlendirmesi
Ankara province Aluçdağı Natural Park, Çamkoru Natural Park and Şahinler Natural Park visual quality analysis and evaluation
- Tez No: 844459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hızlı ve plansız kentleşme sonucunda kentler daha yapısal bir görünüm kazanmıştır. Bu durum insanların yaşam standartlarını arttırırken, doğal çevrenin kaybına neden olmuştur. Bu nedenle insanlar, doğa ile iç içe yaşam isteğiyle rekreasyonel alanlara yönelmektedirler. Ayrıca insanlar günlük yaşamlarında çalışma, uyku, beslenme gibi zorunlu ihtiyaçlara zaman ayırıyorken, serbest zamanlarını rekreasyonel aktivitelerle geçirmektedirler. Bu serbest zamanı fiziksel, kültürel, sosyoekonomik açıdan değerlendirmek bir rekreasyon aktivitesi olarak değerlendirilmektedir. Düzensiz kentleşme ve kentlerdeki yeşil alan eksikliği, insanları kent dışındaki rekreasyon alanlarına yönlendirmektedir. İnsanlar bu alanları seçerken, doğal, kültürel ve görsel zenginlikleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Ankara ili Çamlıdere ilçesinde bulunan Aluçdağı Tabiat Parkı, Çamkoru Tabiat Parkı ve Şahinler Tabiat Parkı'nda görsel kalite ve analizi yaparak, alanların manzara güzelliğini belirlemek ve alanlarda bulunan eksiklikleri ve tahribatları belirleyerek, bundan sonra yapılacak olan çalışmalara bir altlık oluşturmak ve alanlarda yapılacak olan revize işlemlerine fikir sunarak yardımcı olabilmektir. Çalışma foto-anket yöntemiyle yapılmıştır, katılımcılara sunulan fotoğrafların belirlenen parametreler eşliğinde değerlendirilmesi istenmiştir. Araştırma sonucunda manzara güzelliği parametresinde en yüksek puanı alan parkın Şahinler Tabiat Parkı olduğu sonucuna varılmıştır. Şahinler Tabiat Parkı'nda bulunan doğal göl manzarası, alanda kullanılan bazı donatı elemanlarının çevre ile uyumlu ve doğal bir yapıda olması, alanda geniş açık yeşil alanlar bulunması gibi nedenler, manzara güzelliği parametresine artı puan kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid and unplanned urbanization, cities have gained a more structured appearance. While this situation has increased the living standards of people, it has caused the loss of the natural environment. For this reason, people turn to recreational areas with the desire to live in touch with nature. In addition, while people allocate time for compulsory needs such as work, sleep and nutrition in their daily lives, they spend their free time with recreational activities. Making use of this free time in physical, cultural and socio-economic terms is considered as a recreational activity. Irregular urbanization and the lack of green spaces in cities direct people to recreation areas outside the city. When people choose these areas, they consider natural, cultural and visual richness. The aim of this study is to determine the scenic beauty of the Aluçdağı Tabiat Park, Çamkoru Tabiat Park and Şahinler Tabiat Park in Çamlıdere district of Ankara province, to determine the landscape beauty of the areas and to determine the deficiencies and damages in the areas, to create a basis for future studies and to help the revision processes to be carried out in the areas by providing ideas. The study was carried out with the photo-survey method, and the participants were asked to evaluate the photographs presented to the participants in accordance with the determined parameters. As a result of the research, it was concluded that the park with the highest score in the landscape beauty parameter was Şahinler Nature Park. The natural lake view in Şahinler Nature Park, the fact that some of the equipment elements used in the area are in harmony with the environment and have a natural structure, and the presence of large open green areas in the area have added positive points to the landscape beauty parameter.