Mülki sınırlarda büyükşehir belediye örgütlenmesi: Ordu Büyükşehir Belediyesi örneği
The organization of metropolitan municipality on the provincial bonders the case of Ordu Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 437360
  2. Yazar: EROL UĞRAŞ ÖÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
20. yy'ın sonlarına doğru neo-liberalizm ve küreselleşmen ile birlikte yerel yönetimler önem kazanmaya başlamıştır. Yerel yönetimlerin yeniden yapılandırıldığı bu süreçte en sık karşımıza çıkan kavram decentralization olmuştur. Decentralization ilkesi ile yeniden şekillenen yerel yönetim birimleri içerisinde öne çıkan yönetsel birim ise metropoliten kent yönetimi birimleridir. Bu nedenle birinci bölümde ilk olarak decentralization kavramı açıklanmıştır. Kavramın farklı tarihsel süreçlerdeki farklı yorumları ve boyutları açıklanarak bugün ne ifade ettiği üzerinde durulmuştur. İkinci olarak, metropoliten kent ve metropoliten alan tanımı açıklanarak metropoliten kent yönetimleri için geliştirilen yönetim modelleri anlatılmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de metropoliten kent yönetiminin tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. Farklı tarihsel süreçlerde metropoliten kentlerin yönetimine yönelik kurulan yönetsel birimler anlatılmıştır. Bu birimler içinde büyükşehir belediyeleri metropoliten kent yönetimi amacıyla kurgulanan en kalıcı yönetim birimleridir. Ancak büyükşehir belediyelerinin kurulduğu 1984 yılından sonra önemli yapısal değişiklikler yaşamışlardır. 2012 yılında büyükşehir belediyesi kanununda önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu tarihin büyükşehir belediyesi sistemi için kırılma noktası olduğu söylenebilir. Bu değişikliklerle birlikte büyükşehir belediyeleri metropoliten kent yönetimi birimi olmanın ötesine geçmiştir. Tezin üçüncü bölümünde 2012 sonrası ortaya çıkan yeni büyükşehir belediyesi modelinin uygulamada nasıl karşılık bulduğunun araştırılması amacıyla Ordu'da büyükşehir belediyesi kurulması süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the end of 20. century local governments began to gain importance together with evolution of ideas of neo-liberalism and globalization. Decentralization is the most popular concept that has been used in the process of restructuring of local government. The process of decentralization led to restructuring of local government units into metropolitan city administration units. Therefore, at first in the part one the concept of“decentralization”is described. The explanation of modern understanding of the concept is given through review of modification in interpretation of the concept along with different historical processes. At second, definitions of metropolitan city and metropolitan area are given to describe models of metropolitan city administration. Part two focuses on the historical development of the metropolitan city administration in Turkey. Types of administrative units established during different historical periods are described. Between these administrative units the most enduring units are metropolitan municipalities established with the aim of urban administration. However, after 1984 the established metropolitan municipalities have faced significant structural changes. In 2012, significant changes in the law on metropolitan municipality has been made. This can be described as the breaking point in the history of the metropolitan municipality system. These changes let metropolitan municipalities to go beyond as metropolitan city administrative units. Chapter three analyses process of establishment of metropolitan municipality in Ordu as example of new model of metropolitan municipality administration emerged after 2012.