Üniversite öğrencileri yaklaşımıyla mekan algılamaları ve Erzurum kent estetiği
Enviroment perceptions with approaching of university students and Erzurum urban esthetics
  1. Tez No: 275653
  2. Yazar: YASEMİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma Erzurum kent merkezinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı Erzurum kent merkezinde görsel kalite değerlendirilmesi yapılmasıdır. Belirlenen; cephe kaplama malzemeleri, çocuk pakları görüntü kirliliği, kent donatıları ve kent simgesi konularına ait 5'er fotoğraf 5 farklı ölçüt (doğallık, orjinallik, renkli/canlı, rahatsız edici, korku verici) üzerinden değerlendirilmiştir. Atatürk üniversitesinden rastgele belirlenen 4 fakülteden toplam 100 öğrenciye anket yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasının sonuçları SPSS 17.0 programı ile değerlendirilmiştir.Bu değerlendirmelerin sonucunda; Erzurum kentinde belirleyici faktörün iklim olduğu, tasarım ve uygulamaların iklim koşulları göz ardı edilmeksizin yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Farklı meslek disiplinlerinin görsel kaliteye bakışı incelenmiş olup yapılan anketlerin bazı parametreleri istatistikî olarak değerlendirilmiştir. Erzurum denildiğinde ilk akla gelenin kış-soğuk-kar olduğu, tarihi yapıların daha dikkat çekici olduğu, kent merkezinde yeşil alanların yetersiz olduğu ve kent merkezinin görsel kalite açısından yeterli bulunmadığı sonuçlarına varılmıştır.Kentin tarihi ve kültürel zenginliği göz önünde bulundurularak; kimliğini kaybetmeksizin yenilenmesi, görsel kalite anlamında zenginleştirilmesi, çocuk oyun alanları ile ilgili yeni çalışmaların yapılması gerektiği, kültür turizmi ile yerli, kış sporları ile hem yerli hem yabancı turistlere açılarak bir cazibe merkezi haline gelebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research had been performed in downtown Erzurum. Main purpose of the search is to evaluate the visual quality of the city center. Five chosen pictures which are related to facing work supplies of the city, quality of playgrounds, visual pollution, town's fittings, and city's symbols are evaluated on five distinctive criteria (naturalness, authenticity, colorful/live, irritating, frightening). One hundred students from Ataturk University had been randomly conducted on a survey. Survey results have been evaluated with SPSS 17.0.In consequence of the evaluation; determinant of the city of Erzurum is the climate, and designing and implementation should be taken into consideration with climate factors are appeared to be the basic conditions. Different profession disciplines had been surveyed on their view of visual perfection, and then some of the parameters of the survey had been judged statistically.Winter-chilliness -snow being the first thing came to mind after the name of Erzurum was one the most engrossing outcomes of this study. Also, historic district's remarkableness, inadequate green areas, and town center's poor visual quality are some other consequences.Renovation with keeping its identity, enrichment in the meaning of visual quality, need of new playgrounds for kids are the works that should be considered to be done in the regard of city?s historical background and cultural richness. As a prediction, domestic tourists with cultural tourism, and domestic and foreign tourists with winter sports would make the region the center of attraction.