Şehir deresi'nde (İspir-Erzurum) yaşayan dağ alabalıkları (Salmo trutta, L.)'nın populasyon yapısı ve büyüme özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation on population structure and growth parameters of brown trout (Salmo trutta, L.) living in Şehir creek (İspir-Erzurum)
  1. Tez No: 275660
  2. Yazar: BELMA AYKIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Erzurum ili, İspir ilçesi sınırları içerisinde ve Çoruh Havzası'nda bulunan Şehir Deresi'ne stoklanan Salmo trutta L.'nın popülasyon yapısı ve büyüme özellikleri Mayıs-Haziran 2011 tarihlerinde incelenmiştir.Şehir Deresi'nde yaşayan Salmo trutta L.'nin yaş dağılımı 1-4 arasında değişmiş olup, birinci yaş grubu %50 oranla dominant olduğu tespit edilmiştir. 14 cm ve 35 g'dan küçük bireyler toplam popülasyonun %50'den fazlasını meydana getirmişlerdir. Boyca en yüksek oransal ve spesifik büyüme birinci yaşta meydana gelirken, ağırlıkça en yüksek oransal ve spesifik büyüme ikinci yaşta meydana gelmiştir.Von bertalanffy büyüme denklemleri Lt=36,34x(1-e-0,162x(t+0,981)) ve Wt=442,3*(l-e-0.162(t+0.981))2.736 olarak hesaplanmıştır.Ortalama kondisyon faktörü 1,221 ve boy ağırlık ilişkisi FL=0,0238xFL2,7363 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The population structure and growth characteristics of Salmo trutta L. which was stocked in the Şehir Creek of Çoruh basin located in İspir district of province of Erzurum, were examined between May and June 2011.Age distribution of Salmo trutta L living in the Şehir creek ranged 1-4 year, the first age group was dominant with over 50%. The individuals being smaller than 14 cm and 35 grams constituted more than 50% of the total population. While the highest proportional and specific growth by size occured during first age group, the highest proportional and specific growth by weight happened in the second age group.Von Bertalanffy growth equations was calculated as Lt=36,34x(1-e-0,162x(t+0,981)) and Wt=442,3x(l-e-0,162(0.981))2.736.The average condition factor and length-weight relationship were calculated as 1.221 and FL=0,0238xFL2,7363 respectively.