Probiyotik ve prebiyotiklerin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) bağırsak florası ile filetolarının bazı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerine etkileri
Effect of probiotic or/and prebiotic on some physical, chemical and microbiological parameters of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillets and intestinal flora
- Tez No: 275659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE ARAS HİSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmada, gökkuşağı alabalığı yetiştirciliğinde probiyotik ve/veya prebiyotik kullanımının balık bağırsak florası, renk değerleri, tekstürel özellikleri ile % su, % ham protein, % yağ, % kül ve mineral madde içeriklerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca probiyotik ve/veya prebiyotikli yemler kullanılarak yetiştirilen Gökkuşağı alabalığı filetolarının TVB-N, TBARS ve pH değerleri ile toplam aerobik mezofilik bakteri, psikrotrofik bakteri ve laktik asit bakteri sayılarında soğukta muhafaza sırasında meydana gelen değişimler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of using probiotic or/and prebiotic on rainbow trout intestinal flora, colour parameters, texturel properties, proximate and mineral substance of fillets have been investigated. In addition, using probiotic or prebiotic feed effects of rainbow trout fillets on TVB-N, TBARS, pH, total aerob mesophilic bacteria, psychrotrophic and lactic acid bacteria count were determined during cold storage.