Doğrudan ekim makinalarında farklı gömücü ayak ve ilerleme hızlarının; güç ve yakıt tüketimi, toprak fiziksel özellikleri, anız dağılımıı ve ekim performansına etkileri
The effects of different furrow openers and tractor forward speeds on no-till seeders on the power and fuel consumption, soil physical properties, stubble distribution and sowing performance
  1. Tez No: 275667
  2. Yazar: SEFA ALTIKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmada, farklı tip gömücü ayaklara sahip anıza doğrudan ekim makinalarının farklı traktör ilerleme hızlarında kullanılmasının; toprak fiziksel özelliklerine, güç ve yakıt tüketimine, anız dağılımı ve ekim performansı ile bitki çıkışlarına olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 3 farklı doğrudan ekim ile bir geleneksel toprak işleme ve ekimden oluşan 4 toprak işleme ve ekim uygulaması ile 4 farklı traktör ilerleme hızı dikkate alınmıştır. Doğrudan ekim makinaları; çapa tip gömücü ayaklı (ÇGA), diskli gömücü ayaklı (DGA) ve kanatlı çapa tip (KGA) gömücü ayaklı makinadan oluşurken, geleneksel toprak işleme ve ekim yönteminde üniversal hububat ekim makinası kullanılmıştır. Traktör ilerleme hızı olarak; 0,75, 1,25, 1,75 ve 2,25 m/s olmak üzere dört farklı traktör ilerleme hızından yararlanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre; toprak fiziksel özellikleri, anız dağılımı, ekim performansı ve bitki çıkışları yönünden en iyi sonuçlar çapa tip gömücü ayaklara sahip doğrudan ekim makinasında elde edilmiştir. Kanatlı çapa tip gömücü ayaklı doğrudan ekim makinası en fazla güç ve yakıt tüketimine neden olmuştur. Diskli gömücü ayaklara sahip doğrudan ekim makinasındaki güç ve yakıt tüketim değerleri diğer makinalara göre daha az bulunmuştur. Traktör ilerleme hızı artışı toprak fiziksel özelliklerini, anız dağılımını, ekim performansını ve bitki çıkışlarını olumsuz yönde etkilemiştir. Genel olarak etkisi araştırılan parametreler yönünden en iyi sonuçlar çapa tip gömücü ayaklara sahip doğrudan ekim makinasının 0,75 m/s traktör ilerleme hızında kullanılması ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed to determine the effect of no-till seeders by having different types of furrow openers at the different tractor forward speeds on soil physical properties, power and fuel consumption, stubble distribution, sowing performance and plant emergence. For this purpose, three types of no-till seeders by having wide hoe (CGA), disc (DGA) and winged hoe (KGA) types furrow openers and conventional seeders at four different tractor forward speeds at 0,75 m/s, 1,25 m/s, 1,75 m/s and 2,25 m/s were used.According to obtained results, the best result was obtained in terms of soil physical properties, stubble distribution sowing performance and plant emergence at no-till seeder by having wide hoe furrow opener. No-till seeders by having winged hoe type furrow opener were used up more power and fuel consumption than no-till seeders by having wide and disc types furrow openers. The least power and fuel consumption were obtained at no-till seeders by having disc type furrow openers. The increased tractor forward speed negatively affected soil physical properties, stubble distribution, sowing performance and plant emergence. At the conclusion the best results were generally obtained at no till seeders by having wide hoe type furrow opener and 0,75 m/s tractor forward speed.