Kuzey Doğu Anadolu bölgesinden toplanan fasülye genotiplerinin fenolojik özellikleri ve verim unsurlarının araştırılması
North Eastern Anatolia region from the collection of properties phenological and yieldcomponents ofgenotypes investigation of beans
  1. Tez No: 275668
  2. Yazar: BAHTİYAR KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi ve Çoruh Vadisi'nde bulunan illerde yetiştirilen fasulye ekotiplerinin/populasyonlarının toplanması, genel özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla 20 adet genotip seçilmiş ve incelenmiştir. Toplanan populasyonların çıkış süresi, çıkış yapan bitki sayısı, çiçeklenmeye kadar geçen süre, bitki boyu, m2 deki bitki sayısı, bitki başına dal sayısı, bitki başına bakla sayısı, olgunlaşma süresi, tane verimi, toplam verim, hasat indeksi gibi karakteristik özellikleri verim ile ilişkilendirilerek analizleri yapılmıştır.Çeşitler 14-15 gün içerisinde çıkış yapmış ve çıkış yapan bitki sayısı bakımından genotipler arasında önemli farklar olduğu saptanmıştır.Yine çiçeklenme süresi, bitki boyu, bitki başına dal sayısı, bitki başına bakla sayısı, tane verimleri arasında önemli farklar bulunurken, toplam verim ve hasat indeksi bakımından genotipler arasında çok önemli farklar olduğu saptanmıştır.Araştırma sonunda 56, 264 ve 338 nolu genotiplerin Erzurum gibi sıcaklık ortalaması düşük olan kısa mevsimli bölgelere, mevcut tescilli çeşitlerden daha iyi adapte olup, sonbahar ilk donlarından önce olgunlaşarak üretimi garanti altına alabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to screen, bean ecotypes collected from the North East Anatolia Region and in the Valley of the Coruh valley for their general caracteristics. For this purpose, 20 genotypes were selected and invesitigated. Genotypes were screened for emergence time, emergence, time to flowering, plant heght, plant number per M2, branch number per plant, pod number per plan maturation time, seed yield-, total biomas yield and harvest index.Genotypes showed emerence in 14-15 days with inter-gonotip differences in terms of the percentage of emergence. There were important differences for time to flowering, plant heght, plant number per M2, branch number per plant, pod number per plan maturation time, seed yield-, total biomas yield and harvest index. Genotypes of A.N. 56, 264 and 338 gave high yields and could be harvested before early frosts in comparison with registered cultivars under Erzurum conditions.