Çelik çerçeve sistemlerde prefabrike elemanlarla burkulması sınırlandırılmış çaprazların deneysel olarak incelenmesi
Investigation of buckling restrained braces with precast elements
  1. Tez No: 275681
  2. Yazar: MOHAMMAD BAGHER MAHDİZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, çelik çerçeve sistemlerde, prefabrike elemanlarla burkulması sınırlandırılmış çaprazların davranışlarını deneysel olarak incelenmiştir. Burkulmayı sınırlandıran prefabrike elemanların üretiminde, çeşitli malzemeler, betonarme, çelik lifli beton, polypropilen lifli beton, polyetilen ve polyamid levhalar kullanılmıştır. Deneylerde çelik çapraz olarak pratikte kullanılan profiller seçilmiştir. Çelik lifli, polypropilen lifli beton, prefabrike elemanı sarmak için lirefa malzemesi, polyetilen ve polyamid levhaları, burkulmayı sınırlandıran eleman olarak ilk defa bu araştırmada kullanılmıştır.Bu araştırmanın sonuçları, deprem bölgelerinde yapılan binaların tasarımında ve yapımında, mevcut yapıların güçlendirilmesinde ve özelikle sağlık merkezleri gibi depremden sonra hemen kullanılacak yapıların güçlendirilmesinde de kullanılabilmektedir.Bu amaçlarla gerçekleştirilen çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bilgiler, ikinci bölümde yapılan deneysel çalışmalar, üçüncü bölümde deney bulguları ve irdelemeler verilmiş, dördüncü bölümde ise çalışmadan çıkarılabilecek bazı sonuçlar özetlenmiş ve bazı öneriler yapılmıştır. Beşinci bölümü çalışmanın son bölümü olan yararlanılan kaynaklar dizini takip etmektedir.Elde edilen sonuçlar, çelik lifli beton, betonarme, polyetilen ve polyamid levhalar, çelik lifli beton ve lirefa sargılı çelik lifli beton prefabrike elemanlarının, çelik çaprazların burkulmasını sınırlandırdığı, sünekliği dolayısıyla da enerji yutma kapasitesini artırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the behavior of buckling restrained braces with precast elements has been contemplated. Many different materials like reinforced concrete, steel fiber reinforced, polypropylene fiber reinforced concretes, polyethylene and polyamide sheets as buckling restraining materials have been used. Popular and marketable steel profiles as braces were used. In this study, at buckling restrained braces, steel fiber reinforced, polypropylene fiber reinforced concretes, polyethylene and polyamide sheets and lirefa materials as a state of the art were used.The results of this research can be used at construction and designing of steel structures at earthquake areas, also for strengthening and rehabilitation of existing structures specially hospitals and necessary buildings after major earthquakes.The work consists of five chapters. General information associated with the study is given in the first chapter. Experimental works are given in the second and test results along with discussions presented in the third chapter. Conclusions obtained from the study were outlined in the fourth chapter. This is followed by the final chapter containing a reference list.The results obtained indicated that the application of steel fiber reinforced, polypropylene fiber reinforced concretes, and polyethylene and polyamide sheets as precast buckling restraining members can increase the ductility and energy absorbing capacity of steel structures.