Doğu ladini ormanlarında kalın odun enkazın ayrıştırılmasında böcek (Arthropoda: Insecta) süksesyonları
Insect succession on decomposition of coarse woody debris in oriental spruce forest
  1. Tez No: 275695
  2. Yazar: BAHAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ormancılık uygulamalarının hayvan popülasyonları üzerinde önemli etkilerinin olabildiği bilinmektedir. Kalın odunsu enkazın kuşlar, küçük memeliler ve böcekler üzerinde büyük bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu hayvanlar kalın odunsu enkazı sığınma, avlanma, dinlenme ve üreme için kullanabilmektedir. Bu odun yiyici böcekler, odunun ayrıştırılmasında ve besin maddelerinin toprağa yeniden kazandırılmasında çoğunlukla gerekli olduklarından orman ekosistemi için önemli olmaktadırlar. Bu çalışma Türkiye'de doğu ladini ormanlarında kalın odunsu enkazın ayrıştırılmasındaki böcek süksesyonunun ele alındığı bir araştırmadır. Kalın odunsu enkazın kesilme zamanına, renklenme, ayrışma veya dağılma derecelerine göre altı ayrı ayrışma derecesi tasarlanarak her bir evre için gösterge türler teşhis edilmiştir. Ayrıca her bir ayrışma evresindeki odunsu materyalin ayrışma derecesi kimyasal analizlerle de belirlenmiştir. Sonuçta farklı ayrışma evrelerindeki kalın odunsu enkazın gösterge kınkanatlı türleri ile bu evrelerdeki diğer türlerin sayısı ve çeşitliliği belirlenmiştir. Farklı ayrışma evrelerindeki kalın odunsu enkazla ilişkili türler için dört ayrı süksesyonal evre belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, benzer alanlarda kalın odun materyallerin kesilme zamanı ve ayrışma derecelerinin, dolayısıyla ayrıştırılma sürelerinin tahmininde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
It is known that forest practices can have substantial effects on animal populations. Coarse woody debris is known to have a great effect on birds, small mammals and insects. These animals may use coarse woody debris for sheltering, hunting, resting, and breeding. These insects are important to the forest ecosystem as they are often required for the decomposition of wood and reintroduction of nutrients into the soil. This study deals with insect succession on decomposing coarse woody debris in oriental spruce forests of Turkey. Six stages of decomposition were designated with indicator species identified for each stage with respect to the cutting time and the degree of coloration, decomposition or fragmentation of coarse woody debris. The degree of decomposition or fragmentation of the coarse woody debris was also analyzed in relation to their chemical properties. Eventually, indicator beetle species and the abundance and diversity of some other beetles were identified for each stage of decomposition. Four successional stages are distinguished for species associated with coarse woody debris at different stages of decomposition. The result of this study can be useful for estimating the time since cut and degrees of decomposition of coarse woody debris in similar areas.