Processing of textured ZnO based materials and charaterizaton their anisotropic properties
Yönlenmiş mikroyapıya sahip ZnO tabanlı malzemelerin üretim süreçleri ve anizotropik özelliklerinin karakterizasyonu
  1. Tez No: 275705
  2. Yazar: KAHRAMAN KESKİNBORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SUVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çok kristalli malzemeleri oluşturan tanelerin kristallografik yönlerinin birbirlerine göre rastgele olmayan dağılımına yönlenme denir. Bu yönlenme, tek kristallere özgü anizotropik özelliklerin çok kristalli malzemelerde de oluşturulmasına olanak verir. Yönlenme farklı üretim yöntemleri ile elde edilebilir. Yönlenmeyi kontrol ederek, malzeme özelliklerini kontrol etmek mümkündür. Bu çalışmada, kuvvetli bir manyetik alan (12 Tesla) kullanılarak yüksek yönlenmeye sahip, saf ZnO malzemeler elde edilmiş ve mikroyapısal ve yönlenme karakteristikleri, x-ışını ve elektron kırınımı yöntemleri ile belirlenmiştir. Önce manyetik alan altında yönlenme süreci optimize edilmiş, daha sonra yüksek yönlenmeye bağlı olarak ortaya çıkan anizotropik sinterleme küçülmesi sorunu üzerinde durulmuştur. Daha sonra, manyetik alanın uygulanış biçimi değiştirilerek malzemenin yönlenmesi (% 96, 75, 27 ve 0 Lotgering faktörü gibi) kontrol edilebilmiştir. Bu malzemelerin elektriksel dirençleri (3 ? 0,5 Ohm.cm), sertlik (200 - 150 kgf/mm2) ve ısıl difüziviteleri (16,5 ? 18,5 mm2/s) yöne ve yönlenmeye bağlı olarak ölçülmüştür. Bu ölçümler sonucunda uygulanan manyetik alanın simetrisinin, çok kristalli malzemenin yönlenme karakteristiğine ve dolayısıyla özellik simetrisine taşındığı görülmüştür. Son olarak, en yüksek yönlenme derecesine ve kalitesine sahip olan çok kristalli ZnO örnekler, ZnO nano-yapıların büyütülmesinde altlık olarak kullanılmıştır. Bazal ve bazı piramidal yüzeyler, tek tek büyümüş ve yönlenmiş nano çubukların elde edilmesine izin verirken, prizmatik yüzeyler üzerinde yoğun film oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-random distribution of orientations of the grains, which make up the polycrystalline materials, with respect to each other is called texture. This texture makes it possible to have the anisotropic properties of single crystals in the polycrystalline materials. Texture can be obtained by different processes. It is possible to control the material properties by controlling the texture. In this study, highly oriented pure ZnO materials were obtained by utilizing a strong magnetic field (12 Tesla). Microtructure and texture characteristics of the samples were characterized by x-ray and electron diffraction methods. First the process of alignment, under a magnetic field, was optimized. Then the problem of anisotropic sintering shrinkage, which emerges due to high texture, was investigated. By varying the application type of the magnetic field, the texture of the material could be controlled (Like 96 %, 75 %, 27 % and 0 % Lotgering factor). Then, the electrical resistivity (3-0.5 Ohm.cm), hardness (200-150 kgf/mm2), and thermal diffusivities (16.5-18.5 mm2/s) were measured as a function of direction and texture. These measurements showed that the symmetry of the applied magnetic field is transferred to the texture characteristic and thus symmetry of the properties of the polycrystalline material. Finally, polycrystalline ZnO specimens with the highest texture degree and quality were utilized as substrates in growth of ZnO nano-structures. It was observed that the basal and some pyramidal planes, let fabrication of individually grown, aligned nano rods, while the dense films formed on prismatic surfaces.