Matris eşitsizlikleri ve Hurwitz kümesine yaklaşımlar
The matrix inequalities and approximations to the Hurwitz set
- Tez No: 275704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER BÜYÜKKÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalısmasında n. dereceden Hurwitz kararlı monik polinomlar kümesi(Hn ? Rn) ele alınmıstır. Tüm kökleri D ? C kümesinde olan n. derecedenmonik polinomların kümesinin konveks zarfı, D belli kosulları sagladıgında birpolitoptur. Bazı D kümeleri için bu özellikle ilgili sonuçlar incelenmis ve buyolla Hurwitz kümesine bir dıstan yaklasım yöntemi arastırılmıstır. Hurwitzkararlı polinomlar kümesi açık bir kümedir. Hurwitz kararlı bir polinom verildiginde, bu polinom merkezli, küme içerisinde kalan bir elipsoid belirlenebilir.Lineer matris esitsizliklerini kullanarak böyle bir elipsoidi veren bir yöntemincelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Hurwitz stable set of monic polynomials of n-th degree isconsidered. Convex hull of set of monic polynomials of n-th degree,havingroots in the set of D ?C is a polytope if it satisfies certain conditions. Forsome D, results related with this property are investigated and by this way,an outer approximation method to Hurwitz set is studied. The set of Hurwitzstable polinomials is open. If a Hurwitz stable polynomial is given, an ellipsoidthat is located in the set can be determined. Amethod which uses linear matrixinequality is investigated.