Direkt kapaklama maddesi olarak kullanılan trikalsiyumfosfatın pulpa üzerine etkilerinin histolojik incelenmesi
- Tez No: 27572
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Tedavi edici dişhekimliği çalışmalarında öncelikle dikkat edilmesi gereken husus pulpa canlılığının korunmasıdır. Çürük, travma, protetik res torasyonlar ve bunun gibi etkenler pulpanın dış ortamla temasa geçmesine neden olabilirler. Bu gibi olumsuzluklara engel olmak için özellikle kalsi yum içerikli pulpa iyileştirici maddeler kullanılagelmektedir. Bu çalışmada yavru köpeklerin süt azı dişlerinin pulpaları deneysel olarak açılmış ve trikalsiyum fosfat maddesi uygulanarak bunun pulpa üzerin deki etkileri araştırılmıştır. Kontrol grubu olarak da kalsiyumhidroksit uy gulanmış olup, 10, 20, 40, ve 60 günlük bekleme süreleri sonucunda dişler radyografik ve histolojik olarak incelenmiştir. Histolojik bulgular değerlendirildiğinde trikalsiyumfosfat ve kalsi- yumhidroksitin pulpada irreversibl reaksiyona sebep olmadığı ancak trikal- siyumfosfatm daha az irritan ve daha çabuk rezorbe olabilen bir madde oldu ğu sonucu elde edildi. -38-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In conservative dentistry, the most important matter which has to be paid attention is protection of the pulp vitality. Many factors such as trauma, caries, prosthetic restorations etc. are likely to cause the pulp to expose. In order to prevent the pulp tissue from the effects of these factors, the materials with calciumhydroxide have been used for many years. In this study, the pulps of deciduous molars of puppies have been experimentally exposed and the effects of tricalciumphosphate on pulp tissue have been investigated (The calcium hydroxide has been used as a control group). At the end of the 10, 20, 40, 60-day period, these teeth have been examined radiographically and histologically. Following the assesment of the histologic findings, it has been found out that tricalcium phosphate and calciumhydroxide would not cause the irreversible reaction in the pulp tissue but the tricalciumphosphate was less irritant and more resor bable material than calciumhydroxide. -39-