Dopamin seçici sensörlerin hazırlanması ve bazı analitik parametrelerin incelenmesi
Preparation of dopamine selective sensors and investigation of some analytical parameters
  1. Tez No: 275736
  2. Yazar: MEHMET MUTLUHAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalısmada, poli (p-aminobenzen sülfonik asit), poli (m-aminobenzen sülfonik asit) ve poli (difenilamin-4-sülfonik asit) ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlar kullanılarak, askorbik asit varlığında dopaminin, hızlı, güvenilir ve duyarlı bir şekilde saptanması için çeşitli sensörler geliştirilmiştir. Bu polimerler 0.1 M KCl çözeltisinde çevrimli voltametri tekniğiyle hazırlandı. Farklı kalınlıklarda hazırlanmış polimerik elektrotlar üzerinde dopamin ve askorbik asidin voltametrik davranışları çeşitli destek elektrolit tür ve pH'larda incelendi. pH 7 değerinde negatif yüklü sülfonik asit polimerlerinin 1 mM askorbik aside yanıt vermediği, dopamin için ise daha yüksek bir pik akımı verdiği gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, modifiye edilmiş elektrotların aynı zamanda askorbik asit varlığında bile dopaminin saptanmasına uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various sensors have been developed for rapid, reliable and sensitive determination of dopamine in the presence of ascorbic acid using poly (p-aminobenzene sulfonic acid), poly (m-aminobenzene sulfonic acid) and poly (diphenylamine4-sulfonic acid) modified glassy carbon electrodes. These polymers were prepared by cyclic voltammetry technique in 0.1 M KCl solution. The voltammetric behaviors of dopamine and ascorbic acid on polymeric electrodes prepared at diffirent thicknesses were examined at various supporting electrolyte and pH values. At pH 7.0, while there was no response of negatively charged sulfonic acid polymers to ascorbic acid at 1mM concentration, it caused a higher peak current for dopamine at the same concentration (i.e., 1mM). The results obtained indicated that modified electrodes could also be applied for the determination of dopamine in the presence of ascorbic acid.