Bazı ergodik tipi teoremlerde toplanabilme metodları
Summability method in some ergodic type theorems
  1. Tez No: 275741
  2. Yazar: SEZER ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde; diğer bölümlerde geçen temel tanım, kavram ve teoremler ile Banach limitleri ve hemen hemen yakınsaklık kavramları verildi.İkinci bölümde sigma-cebiri, ölçü, ölçü fonksiyonu, ölçülebilir fonksiyon, Borel ölçüsü ve inregrallenebilir fonksiyon kavramlarının yanında sonsuz matris dönüşümleri ile kuvvetli regüler matrislerle ilgili tanım ve teoremler yer aldı.Üçüncü ve son bölümde, ergodik teoride bilinen teoremler ile bunların kuvvetli regüler matrisler kullanılarak elde edilen genelleştirilmiş halleri bir araya getirildi.
Özet (Çeviri)
This thesis has three chapters. In the first chapter the basic definitions, concepts and theorems which have been used in the next chapters and the concepts related to the Banach limits and almost convergence have been given.In the second chapter the concept that sigma algebra, measure, measure function, measurable function, Borel measure and integrable function have been given. Also; the concept and theorems related to the infinite matrix transformations and strong regular matrices have been stated.The third and final chapter has been devoted to the known theorems in the ergodic theory and their generalizations by using the strong regular matrices.