Şekil hafızalı alaşımların farklı sıcaklıklarda (5-300 0K) magnetik ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical and magnetic properties of shape memory alloys at different temperatures (5-300 0K)
  1. Tez No: 275745
  2. Yazar: GÜLDEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EYYUPHAN YAKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı ağırlıkça Cu-%11Al-%3.38Ni kompozisyonuna sahip şekil hafızalı alaşımın elektriksel ve manyetik özellikleri ile birlikte genel özelliklerinin araştırılması ve alaşımın yapısında, ısıl işlem ve bu işlem süresinin etkisiyle meydana gelebilecek değişiklilerin incelenmesidir. Hazırlanan alaşım 930°C'de argon atmosferinde 30 dakika ve 60 dakika ısıl işlem uygulanmış ve tuzlu-buzlu su ortamında soğutulmuştur.Malzemenin genel özelliklerinin tespiti için öncellikle Diferansiyel Tarama Kalorimetrisi (DSC) ölçümleri kullanılarak CuAlNi alaşımındaki austenit-martensitik faz dönüşümü, dönüşüm sıcaklıkları, entalpi ve entropi değişimleri incelenmiştir. X-ışını kırınım desenlerinden alaşımın örgü parametreleri hesaplanmış ve kristal yapı analizi yapılmıştır. Daha sonra malzemenin elektriksel direnç ölçümleri ve farklı sıcaklıklar altında uygulanan manyetik alana göre manyetizasyondaki değişimin ölçümleri yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar ise genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to investigate the electical and magnetic properties as well as general properties of ternary Cu-%11Al-%3.38Ni shape memory alloys and effect of the heat treatments and its duration on the structure of the alloys. Prepared samples have been initially annealed at 930 ºC in argon atmosphere for 30 minutes and 60 minutes. With a subsequent rapid cooling ice brine.The identification of the general properties of samples mainly investigated by differential scanning calorimeter (DSC), examining the austenite- martensitic phase transformation temperatures, entropy and enthalpy variation in CuAlNi shape memory alloys. According to x-ray diffraction pattern, lattice parameters were calculated and the crystal structure analysis of the sample was determined. Then, electrical resistance and magnetization of the sample to the applied magnetic field under the different temperatures have been measured.