Sanayi yapılarında ısı, ses ve yangın yalıtımının incelenmesi
The investigation of insulation of heat, noise and fire in industrial buildings
  1. Tez No: 275752
  2. Yazar: SALİH EMRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. GÖKHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Malatya ilinde bir sanayi yapısı ısı yalıtımı, yangın güvenliği ve gürültü kontrolü yönünden incelenmiştir. Ülkemiz enerji bakımından dışa bağımlıdır. Enerjisinin büyük bölümünü ithal etmektedir. Toplam enerjinin % 80' lik miktarını ise ısıtmada harcamaktadır. Bundan dolayı ısı yalıtımı zorunlu olmaktadır. Hesaplamalarda, yapının yalıtılmış ve yalıtılmamış durumlarının TS 825' e uygunluğu araştırılmıştır. Değişik yalıtım malzeme ve kalınlıkları için binanın yıllık ısıtma enerjisi bulunmuştur. Ayrıca, optimum yalıtım kalınlığı ve maliyet analizi yapılmıştır.Yangın, özellikle sanayi yapılarında çok önemli bir olgudur. Yangının çıkmasını önlemek, mevcut yangının yayılmasını engellemek, yangından en az hasarla kurtulmak ve en önemlisi yangın durumunda insanların güvenli bir şekilde tahliyesini sağlamak yangın yalıtımının amaçlarındandır. Örnek sanayi yapısı yangın güvenliği yönünden incelenmiş, alınması gerekli öneriler bahsedilmiştir.Endüstriyel gürültü kontrolü, gürültünün çalışanlar üzerindeki etkilerinin azaltılması ve bina çevresindeki gürültü kirliliğinin azaltılması yönünden önemlidir. Bu amaçla, örnek yapıda ses yalıtım konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermal insulation, fire safety and noise control of an industrial building in Malatya provience were investigated. Turkey is dependent on foreign countries on account of energy, the largest portion of energy being imported. Given that 80 % of the total energy is consumed in heating. the heat insulation is of profound importance. In calculations, the structure has been investigated for uninsulated and insulated cases to comply with TS 825. The annual heating energy was found for different insulation materials and insulation thickness. In addition, the optimum insulation thickness and cost analysis were carried out.Fire, especially in the industrial structure is a very important case. To prevent fire, its spread, to have the possible least damage and most importantly to evacuate people safely in case of fire are the objectives of fire insulation. Sample industrial building is examined in terms of fire safety and advice should be taken are mentioned.Industrial noise control is important to reduce the effects of noise on the workers and the building environment noise pollution. For this purpose, sample industrial building is examined regarding its sound insulation subjects.