Bazı fenol türevli elektropolimerik filmlerin ürik asit seçiciliğinin incelenmesi
Investigation of uric acid selectivity of phenol- derivated electropolymeric films
- Tez No: 275751
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin amacı, poli(3-aminofenol), politiramin ve poli(4-klorofenol) polimerlerinden yararlanarak amperometrik ürik asit sensörlerinin hazırlanmasıdır. Bu amaçla, 3-aminofenol, tiramin ve 4-klorofenol monomerlerinin sabit potansiyelde elektrokimyasal polimerizasyonu ile poli (3-aminofenol), politiramin ve poli(4-klorofenol) filmleri hazırlanmıştır. Hazırlanan filmlerin askorbik asit, okzalik asit, sistein, dopamin, epinefrin, laktoz, sukroz ve üre varlığında ürik asite karşı seçimli geçirgenlik karakteristikleri DPV tekniği ile incelenmiştir.Poli(3-aminofenol) ve politiramin elektrodun askorbik asit, okzalik asit, sistein, laktoz, sukroz, ve üre varlığında ürik asite karşı seçimli davrandığı film kalınlığı belirlenmiş ve anılan elektropolimerik filmlerin sensör karakteristiklerini etkileyen parametreler (monomer derişimi, destek elektroliti, polimerizasyon pontasiyel) optimize edilmiştir. Ayrıca, sensörlerin kararlılıkları da test edilmiş ve üstün yönleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to prepare amperometric uric acid sensors by using poly(3- aminophenol), polytyramine, poly(4-chlorophenol). For this reason, poly(3- aminophenol), polytyramine and poly(4-chlorophenol) films have been prepared at a constant potential by the electrochemical polymerization of 3-aminophenol, tyramine and 4-chlorophenol monomers. The permselectivity characteristics for uric acid of the prepared films have been investigated by DPV technique in the presence of ascorbic acid, oxalic acid, cysteine, dopamine, epinephrine, lactose, sucrose and urea.The film thickness of poly(3- aminophenol) and polytyramine electrode permselectivity to uric acid in the presence of ascorbic acid, oxalic acid, cysteine,lactose, sucrose and urea was determined and the parameters affecting sensor characteristics (monomer concentration, supporting electrolyte, polymerization potential) were optimized. Moreover, the stabilities of the sensors have also been tested and their advantages were emphasized