Tek kristal HTc BSCCO süperiletken Whisker'ların mekaniksel özellikleri
Mechanical properties of single crystal HTc BSCCO superconducting Whiskers
- Tez No: 275753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalı?mada cam-seramik yöntemi kullanılarak BSCCO sisteminde nano/mikro boyutlarda Bi-2212 whisker' lar üretilmiştir. Whisker' ların elektriksel ve yapısal karakterizasyonunun yanı sıra mekaniksel özellikleri Oliver-Pharr ve enerji yaklaşımı olmak üzere iki farklı metot ile karşılaştırmalı olarak ilk kez incelenmiştir. Sertlik H ve indirgenmiş elastikiyet katsayısı Er ölçümleri Berkovich nano sertlik metodu kullanılarak yapılmıştır. Oliver-Pharr metodu kullanılarak hesaplanan H ve Er değerlerinin Enerji metoduyla hesaplanan değerlerden büyük olduğu görülmüştür. iki metot arasındaki bu fark, AFM analizlerinde çentik etrafında gözlenen yığılmalar ile açıklanmıştır. Hesaplamalarda yığılma etkisinden kaynaklanan hataları azaltması bakımından, enerji yaklaşımının daha uygun bir metot olduğu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nano/micro sized Bi-2212 whiskers were fabricated by means of conventional melt-quenching technique. In addition to their electrical and structural characterisation, mechanical properties were investigated by two different methods; Oliver-Pharr and Work of Indentation Approach comparatively carried out. Hardness (H) and reduced elastic modulus (Er) measurements were realized by using Berkovich Nano Hardness method. It has been seen that the H and Er values obtained by Oliver-Pharr method are higher than that of Work of Indentation Approach. This difference was attributed to the pile-up effect around the indent. It was found that Work of Indentation Approach is more suitable method to decrease the errors causing from pile-up effect at calculations.