Hidroksilapatitin çene kemiği defekt iyileşmesindeki etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 27577
  2. Yazar: H.EROL BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Çeşitli nedenlerle madde kaybına uğramış kemik dokusunun istenilen şekilde iyileşmesi için kullanılan sentetik kemik greft materyallerinden olan hidroksilapatitin, standardize çene kemiği defektlerinde, kemik iyileşmesi üzerine etkinliğini araştırdığımız çalışmamız 6 adet köpek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Her bir köpeğin alt çene azı diş köklerinin altındaki bölgeye, 4 adet standart defekt açılmış tır. Defektlerden biri boş diğeri hidroksilapatitle doldurulacak şekilde her yarım çenede 2 kontrol, 2 deney defekti oluşturulmuştur. Her hayvanın yarım çenesine defektler açıldıktan 25 gün sonra diğer çenelerine de aynı defektler açılmış ve aynı şekilde doldurulmuştur. Böylece 24 tanesi hidroksilapatit ile dolu ve 24 tanesi boş olan toplam 48 defekt elde edilmiştir. 40. gün sonunda dekapite edilen hayvanların 15. gün ve 40. gün klinik, radyolojik ve histopatolojik değerlendirmeleri yapılmıştır. Hidroksilapatitin, dokularla uyumlu, yabancı cisim reaksiyonu oluşturmayan, rezorbe olmayan, -61-kemik depozisyonu için uygun inert biyolojik matriks oluşturan ve osteokondüktif özelliği olan, normal olarak rezorpsiyonun oluştuğu bölgelerde rezorpsiyonu engelleyen bir greft materyali olduğu sonucuna varılmıştır. -62-
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the synthetic graft materials which is used in the treatment of bone tissue loss in osseous defects formed by various reasons is hydroxylapatite. Our study was performed on six dogs to investigate the potential healing effect of hydroxylapatite on bony defects. Standardized four bone defects were created in the apical area of molar teeth in one quadrant of the mandible of each dog. In each quadrant, two untreated control and two experimental defects filled with hydroxylapatite were formed. In all dogs, the same type of defects were also formed and filled with the material by using the same method in the other side of the mandible at the twenty fifth day of our study. By this way, twentyfour defects filled with hydroxylapatite and twentyfour empty defects were created. The dogs were sacrificed at the fortieth day of the study and clinical, radiographic and histophathologic evaluations were performed for the assessment of healing at the fiftieth and fortieth days. -63-According to our results, it was found that hydroxylapatite is a biologically acceptable bone graft material which does not induce foreign body reaction, is non-resorbable and osseoconductive, forms a suitable inert biological matrix for bone deposition and prevents resorption in the areas where normally resorption occurs. -64-