Dental implant çevresinde cerrahi olarak oluşturulan kemik defektlerinin onarımında kullanılan iki ayrı sığır kaynaklı hidroksiapatit greft materyalinin etkinliğinin karşılaştırılması
The effect of two different bovine derived bone graft materials on bone regeneration in surgically created bone defects around dental implants
- Tez No: 334313
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜRKCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kısmi ya da tam diş eksikliği görülen hastalarda dental implant destekli protez uygulaması son yıllarda sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bazı durumlarda yetersiz alveol kemik hacmi, proteze desteklik sağlayacak olan implantın kemiğe yerleştirilmesinde zorluklara neden olmaktadır. Kemik hacmini artırmak için çeşitli kemik greftleri ve bariyer membranlardan yararlanılmaktadır. Bu çalışmamızın amacı, farklı yöntemlerle üretilmiş iki ayrı sığır kaynaklı hidroksiapatitin dental implant çevresindeki kemik defektinin iyileşmesine olan etkisinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda 8 adet evcil domuz kullanılmıştır. Tüm hayvanların frontal kemiğine 3 adet kemik defekti oluşturulmuş ve her defektin ortasına dental implant yerleştirilmiştir. Defektlerden biri greft ile doldurulmamış ve kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Diğer defektler Integros Boneplus xs ve BioOss marka kemik greftleri ile ayrı ayrı doldurulmuştur. Tüm defektler rezorbe olabilen bariyer membran ile örtülenmiştir. 10 haftalık iyileşme sürecini takiben hazırlanan dekalsifiye edilmemiş kesitler üzerinde kemik implant kontağı yüzdesi değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, greft kullanılan gruplarda, boş defekt grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek kemik implant kontağı sağlandığı belirlenmiştir. Kullanılan kemik greftleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The use of implant supported prosthesis are common application in both partially and total edentulous patients in recent years. In some circumstances, alveoler bone volume is inadequate for implant placement. On that condition, various bone grafts and barrier membranes are used to increase the bone volume. The aim of this study is to evaluate the effects two different bovine derived hydroxyapatite graft material on bone regeneration around dental implants. In our study, eight domestic pigs are used. Three critical size bone defects were created on the frontal bones of all pigs and a dental implant was placed in the middle of each defect. In the first defects, no graft material was used to fill and used as control group. The other defects were filled with Integros Boneplus xs or BioOss. All defects were covered with resorbable collagen membranes. At the end of a 10-week healing period, undecalcified sections were prepared for bone-implant contact percentage analysis. The data were analyzed statistically. In conclusion, the usage of bone grafts increased bone-implant contact statistically compared to the empty defect group. However, there was no significant difference between the graft materials which were used.