Bioglue® hidrojeli'nin kemik iyileşmesi üzerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of Bioglue® hydrogel on bone healing
  1. Tez No: 454138
  2. Yazar: ÖZGE DOGANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİR ATALAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamızda bariyer amacıyla kullanılan Bioglue® Hidrojeli'nin ve beta- Trikalsiyum fosfat/ Hidroksilapatit (B-TKF/HA) greftinin kemik dokusu iyileşmesi üzerine olan etkilerini histopatolojik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda, 60 adet Sprague-Dawley türü, 250±20 gr ağırlığında olan erkek sıçanlar kullanılmıştır. Deney grupları 24 er, kontrol grubu ise 12 denek içermektedir ve tüm gruplar sakrifikasyon günleri 7, 21 ve 45 olmak üzere toplam 9 alt gruba ayrılmıştır. Deneklerin sağ tibialarında 3 mm çapında monokortikal, kemiğin korteks ve medulla tabakalarını içine alan kemik defektleri oluşturulmuştur. İlk grupta defektlere sadece Bioglue®, ikinci grupta defektlere B-TKF/HA kemik grefti uygulandıktan sonra üzerine Bioglue® uygulanıp, kontrol grubu boş bırakılarak iyileşmeye bırakılmıştır. Bütün denekler 7., 21. ve 45. günlerde sakrifiye edilerek örnekler iltihap, fibrozis, yeni kemik yapımı, iyileşme bulguları, nekroz ve yabancı cisim reaksiyonu açısından histopatolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. 7. ve 21. günlerde B-TKF/HA+Bioglue® grubundaki yeni kemik yapımı alan değerlerinin kontrol grubuna oranla istatistiksel açıdan anlamlı derecede düşük olduğu, Bioglue® ve kontrol grubu arasında ise anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. 21. ve 45.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate histopathological effects of Bioglue® Hydrogel using as a barrier and beta-tricalcium phosphate/ Hydroxyapatite (B-TKF/HA) graft on healing of experimental bone defects in our study. 60 Sprague-Dawley male rats, with a weight of 250±20 g were used in this study. Two experimental groups and control group were consisted of 48 and 12 rats respectively and all groups were divided into 9 subgroups due to the sacrification days which were 7, 21 and 45. 3 mm in diamater, monocortical, cortico-cancellous bone defects were surgically created in the right tibia of each rat. Defects were sealed with Bioglue® in the first group. B-TKF/HA graft covered with Bioglue® was applied to the second experimental groups and control group was kept empty. All samples were evaluated in terms of inflammation, fibrosis, new bone formation, healing score, necrosis and foreign body reaction histopathologically and histomorphometrically after sacrification at the days of 7. , 21. and 45. In 7. and 21. days, new bone formation values in the B-TKF/HA+Bioglue® group was significantly lower than the control group, whereas a significant difference was not found between Bioglue and control groups. In 21. and 45. days, healing scores in Bioglue® (21.