Beton içinde atık kauçuk kullanımının betonun mekanik performansı yönünden araştırılması
Investigation on mechanical performance of concrete including waste rubber
- Tez No: 275770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Katı atıklar, son yıllarda dünyada en önemli çevresel sorunlardan biri olarak gösterilmektedir. İnsanların günlük hayatlarında kullandıkları malzemelere bakıldığında, bunların birçoğunun plastik olduğu görülmektedir. Plastik; ucuz ve kolay elde edilebilen, çok geniş kullanım alanı olan bir malzeme olması nedeniyle, insanoğlu tarafından çok tüketilen bir malzemedir. Günlük yaşantımızda kullandığımız birçok malzeme (su şişeleri, poşetler, ambalaj malzemeleri, ev aletleri, taşıt lastikleri vb.) plastikten üretilmektedir. Bu plastik malzemeler işlevlerini tamamladıktan sonra atılmaktadırlar. Kauçuk her ne kadar bir takım geri dönüşüm işlemlerine tabi tutulsa da kolay kolay doğa tarafından yok edilebilen bir malzeme değildir. Bunu önlemek için tavsiye edilen bir yol çimento tabanlı malzemelerde katkı olarak kullanılmasıdır.Beton her ne kadar yaygın bir yapı malzemesi olsa da, düşük çekme mukavemeti, süneklik, enerji yutma, rötre ve küre bağlı bazı eksikliklere sahiptir. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar betonun bu eksikliklerinin atık kauçuk kullanımıyla giderilebileceğini göstermiştir.Bu çalışmada, elektrik kablo atığını geri dönüştürebilmek için çare arayan bir firmadan alınan atık malzeme beton içerisine agreganın %5, 10 ve 15 hacimsel oranlarında agrega ile yer değiştirilerek katılmış ve üretilen betonlar üzerinde birim ağırlık, su emme, işlenebilirlik, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, ultrases hızı, elastisite modülü ve aşınma deneyleri yapılmıştır.Yapılan deneysel çalışmalar neticesinde, beton içerisindeki kauçuk agrega miktarı arttıkça beton kıvamı, su emme ve aşınma artarken, birim ağırlık, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, elastisite modülü ve ultrases hızı ölçüm değerlerinde bir azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Solid waste is one of the most important environmental problem of the world. Consumption of the plastic solid waste covers big portion within the total solid waste. Due to the plastic material is used broadly of the many departments of the industry, plastic material is cunsumed fastly. The reason behind its fast and excessive consumption is its cost and easy producing. Most of the material that people used everyday life such as plastic bottle, plastic bags, package, houshold utensils, vehicle tires, is generated from plastics. Those plastic material is being solid waste after completion of their functions. Although a numeruous rubber material is subjected to the recycling process, it is not that easy to be destroyed by nature. The recommended way to prevent this problem is to use an admixture in cement-based material.Although concrete is the most popular construction material, it has some limited properties: low tensile strength, low ductility, low energy absorption, and shrinkage and cracking associated with hardening and curing. Several studies performed recently showed application of the recycled rubber might improve these weak characteristics of concrete.In this study, normal aggregate was replaced with electric cable waste which were 5%, 10 and 15 of the total aggregate volume in the concrete and tested of mixtures? density, workability, compressive strength, flexural strength, split tensile strength of concrete.Experimental studies as a result of the concrete in the rubber aggregate amount of the increase in concrete workability, water absorption and abrasion increases, unit weight, compressive strength, flexural strength, elasticity modulus, and pulse velocity measurements in a decrease was observed.