Çevresel radyoaktivite ölçüm amaçlı gama spektroskopi sisteminin kalibrasyonu ve test ölçümlerinin yapılması
Calibration of a gamma spectroscopy system with the scope of environmental radioactivity measurement and taking its test measurements
  1. Tez No: 275784
  2. Yazar: ESMA MIZRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP TAYGUN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kocaeli Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi (BAP No: 2007 / 036) kapsamında, endüstriyel atıkların bilinmeyen radyoaktif etkileri ve yakın gelecekte Türkiye'de bir reaktör veya reaktörler kurulacağı göz önünde tutulacak olursa, hem bu alanda yetişmiş eleman ihtiyacına cevap vermek, hem de olası bir radyoaktif kontaminasyonun belirlenmesi ve rutin takipler yapılabilmesi için, Nükleer Araştırma Laboratuarında bir Gama Spektroskopisi sistemi kurulmuştur.Bu tezde, HPGe dedektör sisteminin, enerji, yarı-yükseklikteki-tam-genişlik (FWHM) ve fotopik verimi kalibrasyonları yapılmıştır. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından düzenlenen IAEA-CU-2009-03 ?dünya genelinde, karayosunu toprağında ve asitlendirilmiş sudaki doğal ve yapay radyonüklidlerin belirlenmesi yeterlilik testi'ne? başvurularak, ajanstan gelen bir toprak ve üç adet su örneğinin spesifik aktiviteleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
A Gamma Spectroscopy system has been set up in the Nuclear Research Laboratory at Kocaeli University under the University Scientific Research Project (Grant No: BAP 2007/036) ?Gamma Spectrometer: Industrial and Environmental Radioactivity? in order to make routine measurements of environmental radiation levels in Kocaeli region in case of a possible radioactive contamination, and in order to provide qualified people to fields of radiation physics, considering unknown radioactive affects of industrial waste and that nuclear plants could be built in the near future in Turkey.In this thesis project, the HPGe gamma detector system was calibrated in terms of energy, full-width-half-maximum (FWHM), and photopeak efficiency. We applied the IAEA-CU-2009-03 ?world wide open proficiency test on the determination of natural and artificial radionuclides in moss-soil and spiked water?, which is organized by International Atomic Energy Agency. Specific activities in one soil and three water samples were measured.