Endüstriyel ortamdan alınan silika örneklerde spektroskopik yöntemle kuvars tayini
Quartz analysis with spectroscopical methods in silica samplpling which sampled from industrial areas
- Tez No: 275783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Endüstriyel çalışma ortamlarından alınan silika örneklerdeki kuvars örnekleri analizleri, NIOSH 7602 ve NIOSH 7500 metotları doğrultusunda, FTIR ve X-Ray Difraktometre cihazlarında yapılmıştır. FTIR sonuçlarına göre, HSE-MDHS 101 metodunda ilgili dalga sayısı noktalarında uygun kuvars pikleri gözlenmiş ve kantitatif hesaplama ile kuvars miktarları belirlenmiştir. Aynı örneklerin X-Ray analizleri sonucunda ise, kuvars pikleri tüm örnekler için gözlenmiştir. Ortamdaki yoğun toz ve KBr bileşiklerine ait şiddetli pikler XRD spektrumlarında güçlü kuvars pikleri gözlenmesini baskılamıştır. İlgili endüstriyel ortamın farklı alanlarından alınan örneklerde belirlenen kuvars oranlarının, limit değerlerin üzerinde olduğu ve çalışanlar için risk oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The analysis of quartz samples sampled from the different workplaces, were made in accordance with NIOSH 7602 and NIOSH 7500 methods in FTIR and X-Ray Difractometer equipments. According to FTIR analysis results, peaks were observed at the points of wave number which is defined at HSE-Health and Safety Executive MDHS 101 method and with quantitative calculations suitable quartz quantities were determined. As for the X-Ray analysis of the same samples, quartz peaks were observed for all samples. Intensive peaks belong to dust and KBr compound existing in the workplace pressured the observing of quartz strongly at XRD. It was concluded that quartz rates which were sampled from different areas of related industrial environment are over limit values and endanger worker?s life.