Otomotiv yan sanayinde ISO/TS 16949 kapsamında süreç iyileştirme uygulaması
A process improvement study within the context of ISO/TS 16949 in a supplier industry in automotive sector
- Tez No: 275791
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzün sürekli değişen rekabetçi koşullarında şirketlerin yurt içi ve yurt dışı pazarlarda ayakta kalabilmeleri ve rakiplerinin önüne geçebilmeleri için daha kaliteli ve daha talep edilebilir ürünler üretmek ve hizmetler sunmak zorundadırlar. Standartlarını sürekli arttırmalı ve hedeflerini sürekli yükseltmelidirler. Bunun için sürekli yenilik ve sürekli iyileştirme felsefesi benimsenmelidir. Rekabetin yoğun yaşandığı bir sektör olan otomotiv sektöründe faaliyet gösteren imalatçılar bu rekabet ortamında kalite ve fiyat konularında hedeflenenin üzerinde rakamlara ulaşabildikleri sürece bu sektörde yaşayabileceklerdir. Bu nedenle, küçülen dünya pazarında söz sahibi olmak için kalite faaliyetlerine verilen önem her geçen gün artmaktadır ve dünyanın her yerinde kabul gören kalitede ürün ve hizmet gerçekleştirilmektedir. Otomotiv sektöründe dünyanın farklı bölgelerinde kabul edilen standartlarda ürün veya hizmetin verilebilmesi için oluşturulan farklı kalite yönetim sistemleri ISO/TS 16949 adı altında düzenlenerek toplanmıştır. ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi, kuruluşların dünya standartlarına ve üzerine çıkma gayelerine ulaşmada yardımcı ve yol gösterici bir sistemdir. ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistemine sahip olan firmalar içinde bulundukları rekabet ortamında tercih edilebilmek ve istenen kalitede ürün ve hizmeti sunabilmek için standardın tüm maddelerine uyum sağlamak için gerekli çalışmaların sürekliliğini sağlamalıdırlar. Bu konunun önemini göstermek amacı ile bu çalışmada, standardın 8.5 maddesi olan ?İyileştirme? konusunun önemi ve kuruluşa getireceği faydalar vurgulanmak üzere bir otomotiv yan sanayi firmasında Stok Kayıt Doğruluk Oranının arttırılması yönünde yapılan faaliyetler, analizler, değerlendirme ve sunulan önerilerden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's ever-changing competitive conditions, companies have to offer more required products and services to be able to survive and pass higher quality ahead of its competitors in domestic and overseas markets. Continuously upgrading the standards and objectives should also be constantly increased. This philosophy of continuous innovation and continuous improvement must be adopted. A sector which is experiencing intense competition in the automotive industry, manufacturers may live in this sector as long as they operate issues of quality and price targets on figures in this competitive environment. Therefore, to have a say in a shrinking world market, quality products and services which are accepted all over the world and importance of quality are increasing with each passing day. In different parts of the world's automotive industry, accepted standards established for the granting of the products or services of different quality management systems were collected by organizing under the name of ISO/TS 16949. ISO/TS 16949 Quality Management System is a guiding system which helps organizations to rise above the world standards. The companies which have ISO/TS 16949 Quality Management System should ensure of continuity of all items of work to provide required quality products and services in a competitive environment and to ensure compliance with standards for all substances. In order to emphasize the importance of this subject in this study, the standard of 8.5 article, the“improvement”subject?s matter and the benefits of organizations; the operations, analysis, evaluation and offered suggestions to increase the Stock Record Accuracy Rate in an automotive company will be mentioned.