İşletmeler için performans ölçüm sistem model önerisi ve kritik lojistik süreçlere ilişkin bir uygulama
A performance measurement system model offering for organizations and implementation in critical logistics processes
  1. Tez No: 275790
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Balanced Scorecard ve Altı Sigma performans yönetim sistemleri incelenmiş, farklı büyüklükteki bir çok işletmede kolay uygulanabilir güçlü yanları tespit edilmiştir. Her iki yöntemin birbirini tamamlayan yönlerinin birleştirilmesiyle yeni bir hibrit performans ölçüm sistem modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model, işletmelerin performanslarını operasyona uygunluk verisi türünden ifade edebilmektedir. Önerilen modelin operasyona uygunluk verilerini Yapay Sinir Ağları yöntemiyle eğitme amaçlı kullanarak, farklı işletmelerin operasyona uygunluk verilerini hesaplayan ikinci alternatif bir model de çalışma kapsamında geliştirilmiştir. Her iki model örnek olarak, lojistik alanda faaliyet gösteren bir işletmenin performans ölçümünde kullanılmış ve sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Balanced Scorecard and Six Sigma performance management systems were analyzed and easily applicable parts in all organizations were defined. A hybrid performance measurement system was developed by combining supplementary parts of each approach. In the new model, the performance of the organization can be represented in operational availability values vise. Later in the study, another alternative model which is using the previous ones? operational availability values to train itself to calculate other organizations operational availability values by using the Artificial Neural Networks approach was also presented. Both models were used as a performance measurement system in a sample logistics organization and the findings were analyzed.