Rüzgar enerjisi santrallerinin Türkiye elektrik enerji sistemine olan etkilerinin analizi
Analysis of wind power plants impacts on Turkey power systems
- Tez No: 275805
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İçinde bulunduğumuz 21.yüzyılın ilk çeyreğinde bilim ve mühendisliğin yarattığı teknolojik devrimler, yaşamı büyük ölçüde değiştirmiştir. Bu değişim, enerjiye olan bağımlılığı giderek artırmaktadır. Böylece dünyada enerji, tüm teknolojik gelişimlerin ve buna bağlı olarak gelişen yaşam kalitesinin önemli bir girdisi olmaktadır. Bundan dolayı enerji sorunu da dünyanın en temel sorunu haline gelmektedir. Enerji kullanımdaki artışın aşırı büyümesi bu sektörün fiziksel boyutu dışında teknolojik, ekonomik, politik ve çevresel boyutlarının da dikkate alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisinin, elektrik enerjisi üretiminde kullanımı 1980' lerden beri tüm dünyada giderek önem kazanmıştır. Türkiye' nin özellikle Ege ve Batı Marmara bölgesindeki rüzgar potansiyeli dikkate alındığında, bu bölgelerde rüzgar santrallerinin kurulması 1990' dan sonra hız kazanmıştır. Bugün, 3242,9 MW kurulu güce sahip 84 adet santral lisans sahibi olup, 2012 yılına kadar uygun işletme görüşü alınmış olanlarla birlikte bu gücün 10429,4 MW olması beklenmektedir. Rüzgar enerji santrallerinin rüzgar hızı ile değişken karakteristikleri nedeniyle sistemin güç kalitesini etkileyebileceği gerçeği bilinmektedir. Rüzgar enerji santrallerinin kurulu gücündeki artış bu durumu daha da önemli hale getirecektir. Bu çalışmada, rüzgar enerji santrallerinin artan güçlerle enerji sistemine entegrasyonu ile Türkiye elektrik enerji sistemine ne gibi etkileri olacağı araştırılarak sonuçların ortaya konması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, öncelikle rüzgar enerji santrallerinin sistem güç kalitesine olan etkileri incelenmiştir. Sistemde bulunan rüzgar enerji santrallerinin kurulu gücünün ?kullanılabilirlik katsayısının? belirlenmesi ile gerçek rüzgar enerji santrallerinin kapasitesinin ortaya konması ve sistem rezervlerinin doğru saptanması sağlanmıştır. Ayrıca rüzgar enerji santrallerinin finansal analizi yapılarak hangi koşullarda sisteme maliyetini daha ekonomik olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We have the science and engineering in the first quarter of the 21st century caused by technological revolution, life has changed a great extent. This change, energy dependency increases gradually. Thus world energy, all the technological developments and evolving it, depending on the quality of life is an important input. Therefore the world's energy problem has become the most fundamental problem. The increase in energy use excessive growth of this sector except for the physical size of the technological, economic, political and environmental aspects are also required to be taken into account. In this context, renewable energy sources of wind energy, electrical energy usage in production since the 1980s has gained increasing importance all over the world. Turkey's Aegean and the western Marmara region, especially considering the wind potential, wind power plants in these areas, the establishment of 1990 was accelerated after. Today, 84 power plants with installed capacity of 3242.9 MW is licensed, until 2012 with those taken on the appropriate business vision of this force is expected to be 10,429.4 MW. Wind power plants with wind speed due to the variable characteristics of the system may affect the quality of the real power is known. The increase in installed capacity of wind power plants, this situation will make it even more important. In this study, wind power plants with the growing strength of the electric energy system, energy system integration and Turkey to investigate what implications the results are intended to be exposed. In this context, primarily wind power plants were investigated their impact on system power quality. The installed capacity of wind power plants in the system's“availability coefficient”and the actual determination of the capacity of wind power plants to be exposed and the system reserves the right to be identified has been made. In addition, the financial analysis of wind power plants to the circumstances under which the system would be more economical than the cost has been identified.