MEB e-okul'a yönelik modüler eğitim sınav sistemi
Modular education examination system (MESS) for national ministery of education e-school
  1. Tez No: 275804
  2. Yazar: ADEM TEKİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde en hızlı gelişme kaydeden alanlardan birisi bilişim teknolojileridir. Teknolojinin hızlı gelişmesi ile eğitimin her aşamasında bilişim teknolojileri yaygın olarak internet ortamında kullanılmaktadır. MEB'in Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında modüler eğitim sistemine geçişiyle birlikte, uzaktan modüler eğitim sistemi daha çok önem kazanmış bulunmaktadır. Modüler eğitim sisteminin temel amacı öğrenci merkezli öğrenmedir. Sunulan tez çalışmasında uzaktan modüler eğitim sisteminin etkin kullanımı ile bireyler, öğretim faaliyetlerine hayat boyu devam etme imkanı kazanmaktadır. Modüler öğretim sistemin içerisinde yer alan tüm bireyler, bir ölçme ve değerlendirme sistemi olan modüler eğitim sınav sistemi (MESS) sayesinde başarılı olduğu modül bilgilerini çevrimiçi olarak görebilmektedir. Öğrenci vatandaşlık numarasını kullanarak internet üzerinden geliştirilen MESS sayfasına erişim yapabilmektedir. Öğrenci başarılı olduğu modüllerden başarı sertifikasını alabilmekte, başarısız olduğu modüllerden ise uzaktan eğitim ile modüler öğretimine devam edip tekrar MESS ile ölçme ve değerlendirmeye katılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the fastest developing field is surely the information technology. Information technologies are commonly used via the internet in every steps of the education with the technology developing fast. NME Distant Modular Education System now, has much more importance with the Project of Strengthening the Vocational Education and Training System in Turkey. The main aim of the modular education system is student-centered learning. In this presented thesis work, through active usage of the modular education system, students will have the opportunity of continuing their lifelong education. All the students taking place in the modular education system might see the module information online which they are successful in, by means of modular education examination system (MESS) that is measurement and evaluation system. Students can access to the MESS web page, by using their national identification number. Students can take their certificates of achievement in the modules which they are successfull. If they are not successfull in some modules, they can continue their modular education with the distance learning and can attend to the measurement and evaluation again using the MESS.