TUSAGA aktif (CORS-Tr) istasyonlarından elde edilen nokta koordinat doğruluğunun incelenmesi
Research of the accuracy on the point coordinates obtained by the CORS-Tr stations
  1. Tez No: 275815
  2. Yazar: ÖMER FARUK BÜTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER BAYBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Birçok ülke uydu temelli konumlama sistemlerinden elde edilen doğruluğu santimetre hassasiyetine kadar artırarak son kullanıcıya sunmak amacı ile bölgesel ve yerel olarak kullanılabilen, GNSS temelli Sürekli Çalışan Referans İstasyonları (CORS) tesis etme yoluna gitmişlerdir. Ülkemizde de benzer bir yaklaşımla kurulan ve faaliyete geçmiş olan TUSAGA (Türkiye Ulusal Sabit GPS İstasyonları Ağı) Aktif (CORS-TR) projesiyle de Türkiye'nin hemen her yerinde Gerçek Zamanlı Kinematik (GZK) olarak konum belirleyebilmek hedeflenmektedir.Çalışmamızda; Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsü içerisindeki bir test ağında seçilen uygun pilye noktalarına, önce CORS istasyon noktalarından faydalanarak RTK (Real Time Kinematik) yöntemiyle gerçek zamanlı koordinat hesaplandı. Daha sonra ise yine CORS İstasyon Noktalarından faydalanarak aynı pilye noktalarına Statik yöntemle ölçüm yapıldı ve post-process'le aynı pilye noktalarının koordinatları tekrar hesaplandı. Her iki yöntem arasındaki farklılıkların konum ve hassasiyet açısından incelenmesi yapılarak sonuçlar mukayese edildi.Bu araştırma ile TUSAGA Aktif (CORS-TR) istasyonlarından elde edilen konum bilgilerinin doğruluğu tespit edilmeye çalışılarak harita üretiminden kadastral çalışmalara, araç takip sistemlerinden ülke savunmasına kadar birçok kullanım alanı olan TUSAGA Aktif (CORS-TR) projesinin güvenirliliği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many countries preferred regional and local establishment of the GNSS-based Continuous Operating Reference Stations (CORS) in order to provide increased accuracy up to the centimeter scale to the end-users which is obtained from satellite-based positioning systems. With a similar approach TUSAGA (Turkey National Permanent GPS Stations Network) Active (CORS-TR) project is established and became operational in our country. The project aims to determine a position in a Real Time Kinematic (RTK) way all over the Turkey.Purpose of this study is to determine the differences between RTK (Real Time Kinematics) method and Static method (which is benefiting from CORS Station Points and post-processing) in terms of position and sensitivity. In this sense a test network is selected on campus area and calculations are based on the selected landmark points to calculate coordinates in real-time and measuring the same landmark point with both methods.TUSAGA Active (CORS-TR) project has a wide spectrum of application areas; such as production of maps, cadastral work, vehicle tracking systems and national defense. This study will provide the reliability of TUSAGA Active (CORS-TR) project by determining the accuracy of the location information obtained from TUSAGA Active (CORS-TR) stations.