6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depremlerinin neden olduğu gerinimlerin tusaga aktif istasyonları ile belirlenmesi
Determination of strains caused by the Kahramanmaraş earthquakes of 6 February 2023 with cors-TR
- Tez No: 947865
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye sismik olarak aktif bir bölgedir. Bu durum ülkemiz üzerinde sıklıkla depremlerin olmasına neden olmaktadır. Ülkemizin sismik olarak aktif olması ve depremlerin sıklığı birçok bilim insanının dikkatini çekmektedir. Jeodezik ölçme yöntemlerinden biri olan GNSS (Global Navigation Satellite Systems) sayesinde meydana gelen depremlere bağlı değişimler hesaplanabilmekte ve gerinim analizi yapılabilmektedir. Bu çalışmada 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin sebep olduğu gerinimlerin TUSAGA-AKTİF istasyonları kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 21 adet TUSAGA-AKTİF istasyonuna ait deprem öncesi ve sonrası olmak üzere toplam 30 günlük 24 saatlik RINEX verileri kullanılmıştır. Bu veriler GAMIT/GLOBK, AUSPOS ve Trimble RTX yazılımları ile değerlendirilmiş ve elde edilen koordinat verileri üzerinden iki boyutlu gerinim analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma bölgesi 28 adet üçgenlere ayrılmış ve her bir üçgen için gerinim analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında en çok gerinimin EKZ1-MAR1-ANTE ve EKZ1-ANTE-MLY1 üçgenlerinde olduğu görülmektedir. Bunun nedeni EKZ1, MAR1, ANTE ve MLY1 istasyonlarının depremlerin merkez üssüne oldukça yakın olmasıdır. Yine nokta koordinatlarındaki değişim dikkate alındığında en büyük değişimin sırasıyla EKZ1, MLY1, MAR1, ANTE ve TUF1 istasyonlarında olduğu görülmüştür. Bu durum dikkate alınarak her bir istasyon referans noktası olarak seçilmiş ve bu noktaya bağlı doğrultular dikkate alınarak ilgili nokta için gerinim parametreleri hesaplanmıştır. Farklı yazılımlarla hesaplanan parametreler üçgenlere ayırma yönteminde olduğu gibi birbirleriyle uyum içindedir. Ayrıca GAMIT/GLOBK yazılımı ile elde edilen deprem öncesi ve deprem sonrası istasyon noktalarının jeodezik koordinatlarından yer değiştirmeler hesaplanmıştır. En büyük yer değiştirmelerin EKZ1, MLY1, MAR1, ANTE ve TUF1 istasyonlarında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey is a seismically active region. This situation causes earthquakes to occur frequently in our country. The seismic activity of our country and the frequency of earthquakes attract the attention of many scientists. Thanks to GNSS (Global Navigation Satellite Systems), one of the geodetic surveying methods, changes due to earthquakes can be calculated and strain analysis can be performed. In this study, it is aimed to determine the strains caused by the Kahramanmaraş earthquakes that occurred on February 6, 2023 using TUSAGA-AKTİF stations. For this purpose, a total of 21 TUSAGA AKTİF stations' pre and post-earthquake 24 hour RINEX data for a total of 30 days were used. These data were evaluated with GAMIT/GLOBK, AUSPOS and Trimble RTX software and two-dimensional strain analysis was performed on the coordinate data obtained. The study area was divided into 28 triangles and strain analysis was performed for each triangle. The results of the analysis show that the highest strain is observed in the EKZ1-MAR1-ANTE and EKZ1-ANTE-MLY1 triangles. This is because EKZ1, MAR1, ANTE and MLY1 stations are very close to the epicenter of the earthquakes. Again, when the change in point coordinates is taken into consideration, it is seen that the biggest changes are observed at EKZ1, MLY1, MAR1, ANTE and TUF1 stations, respectively. Considering this situation, each station was selected as a reference point and the directions connected to this point were taken into account. The parameters calculated with different software are consistent with each other, as in the triangulation method. In addition, displacements were calculated from the geodetic coordinates of pre-earthquake and post earthquake station points obtained with the GAMIT/GLOBK software. The largest displacements were observed at the EKZ1, MLY1, MAR1, ANTE, and TUF1 stations.