Volkanik kayaçların elastik özelliklerinin ultrases yöntemiyle belirlenmesi
The determination of elastic properties of volcanic stones by ultrasonic method
- Tez No: 275816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar bölgesinde elde edilen volkanik kayaçların, elastik özellikleri ultrasonik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Kayaçların ultrasonik elastik sabiteleri, ultrasonik ses dalgalarının hızlarıyla tespit edilmiştir. Elastik sabiteleri belirlenen numunelerin, basınç dayanımı ve mineralojik alterasyon indisi verileriyle karşılaştırılmıştır. Değerlendirilen ultrasonik enine ve boyuna hızlar, bu volkanik kayaçların elastisite modülünü hesaplamak için kullanılmıştır. Ayrıca elastisite indisi ile basınç mukavemeti ve minerolijk alterasyon indisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuç olarak volkanik kayaçların elastik özellikleri ile sınıflandırılması arasında lineer bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, obtained from volcanic rocks in the Afyon region, the elastic properties were examined using ultrasonic methods. Ultrasonic elastic constants of rocks, with the speed of ultrasonic sound waves have been identified. Determine the elastic constants of the samples, the compressive strength and mineralogical alteration index data were compared. Longitudinal and transverse ultrasonic velocities were assessed, these volcanic rocks are used to calculate the elastic modulus. Moreover, the compressive strength and elasticity index minerolijk examined the relationship between alteration index. As a result of the elastic properties of volcanic rocks with a linear relationship was observed between the classifications