Hassas nokta konumlama (PPP) hata kaynaklarının konum doğruluğuna etkileri
Effects of PPP sources of error on location accuracy
  1. Tez No: 704094
  2. Yazar: NEZİH FURKAN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda Hassas Nokta Konumlama (PPP) yöntemi ile gerçek zamanlı değerlendirme ve ölçü sonrası değerlendirme uygulamaları yaygın kullanım haline gelmiştir. PPP yöntemi diğer konum belirleme teknikleri ile karşılaştırıldığında, bu yöntemde koordinatı bilinen bir ya da daha fazla referans istasyonuna ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu yöntemde, hassas uydu yörünge ve saat bilgileri ve bir GNSS alıcısıyla dm mertebesinde konum üretilmekte ve bu durumda maliyet ve zaman açısından büyük bir avantaj sağlanmaktadır. Çalışmada, Post-Process (Büroda/Ölçü sonrası) yöntemiyle 5 adet TUSAGA-Aktif istasyonu (BALK, SINP, YOZ1, IGR1 ve ONIY) seçilmiştir. CSRS-PPP servisiyle statik modu ve ölçü epoğu verileriyle ilgili günlerde istasyonların 24 saatlik gerçek olarak kabul edilen referans koordinat sistemi ve gözlem dosyaları elde edilmiştir. PPP hata kaynaklarını kapsayan ve Matlab tabanlı yazılım olan PPPH (A MATLAB-based Software for Multi-GNSS Precise Point Positioning Analysis) yazılımdan elde edilen sonuçlar gerçek koordinat sistemiyle karşılaştırılarak doğruluk ve hassasiyet bakımından incelenmiştir. Uygulamada yapılan Matlab tabanlı PPPH yazılımından elde edilen kartezyen koordinatları ile CSRS-PPP'den elde edilen gerçek/referans koordinatlar kullanılarak kartezyen koordinat sisteminden toposentrik koordinat sistemine yani Kuzey (N), Doğu (E), Yukarı (U) bileşenlerine dönüşümler gerçekleştirilmiştir. 5 adet TUSAGA-aktif istasyonlarının 30 saniye epok aralıklarında 3.04.2021-12.04.2021 10 günlük zaman dilimlerinde CSRS-PPP yazılımdan elde edilen kartezyen koordinatlar gerçek/referans koordinat sistemleri belirlenmiştir. Aynı zamanda, PPP hata kaynakarının Kuzey (N), Doğu (E), ve Yukarı (U) bileşenlerinin ortalama hata miktarları, PPPH kartezyan (yer merkezli) koordinatlar ve PPPH yazılım içerisindeki hata kaynakları arasındaki farklılıklar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Precision Point Positioning (PPP) method, real-time evaluation (RT), and post-measurement evaluation applications have been widely used. When the PPP method is compared to other positioning determination techniques is that this method does not require one or more reference stations known coordinate. In this method, a position in degree dm with precise satellite orbit and time information and a GNSS receiver is produced, and at this stage, a great advantage is provided in terms of cost and time. In the study, 5 TUSAGA-Active stations (BALK, SINP, YOZ1, IGR1, and ONIY) were selected with the Post-Process (In the Office/After Measurement) method. The static mode with the CSRS-PPP service, and the reference coordinate system of the stations, which are accepted as 24-hour real on the days related to ITRF96 data, and the observation files were obtained. The results obtained from the PPPH (A MATLAB-based Software for Multi-GNSS Precise Point Positioning Analysis) software, which covers PPP error sources and is a Matlab-based software, were compared with the real coordinate system and examined in terms of accuracy and precision. In practice by using the Cartesian coordinates obtained from the Matlab-based PPPH software and the real/reference coordinates obtained from the CSRS-PPP, transformations from the Cartesian coordinate system to the topocentric coordinate system, namely, to the North (N), East (E), Upper (U) components, were carried out. Coordinate systems were assigned as a reference from CSRS-PPP software in 10-day time periods between 3.04.2021-12.04.2021 at 30-second epoch intervals of 5 CORS-TR active stations. Furthermore, the mean error amounts of the North (N), East (E), and Upper (U) components of the PPP error sources, the PPPH cartesian coordinates, and the differences between the error sources in the PPPH software were analyzed.