Atık mermer tozu katkılı killi zeminlerin konsolidasyon ve permeabilite özelliklerinin araştırılması
Investigation of permability and consolidation properties of clay soils mixed waste marble dust
  1. Tez No: 275825
  2. Yazar: İSMAİL MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ZORLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmayla atık mermer tozu konsantrasyonları ile zeminlerin konsolidasyon ve permeabilite özelliklerinin nasıl değiştiği incelenmiştir.Bu amaç doğrultusunda Afyon Kocatepe Üniversitesi ANS Kampüsü alanında 6 farklı kil zeminler alınarak laboratuar ortamında %5, %10, %15 oranında atık mermer tozu ilave edilmiş ve mermer tozu katkısı ile 25 farklı kil zemin numunesi oluşturulmuştur. Hazırlanan kil zeminler üzerinde tanımlama deneyleri yapılmıştır. Daha sonra hazırlanan numuneler üzerinde konsolidasyon ve permeabilite deneyleri yapılmıştır.Deneylerden elde edilen veriler kullanılarak ödometre deneyinden boşluk oranı ve sıkışma katsayıları belirlenmiş, permeabilite deneyinden ise atık mermer tozu katkılı killi zeminlerin permeabilite katsayıları belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda killi zeminlere %10-15 oranında atık mermer tozu ilave edilebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study prepared as Master Thesis, how the grounds with waste marble dust concentrations has been changed was investigated with the properties of consolidation and permeability.For this reason, 6 different clay soils were taken in the area of ANS Campus of Afyon Kocatepe University and waste marble dust was added in the properties of %5, %10, %15 in laboratory environment and 25 different clay soil samples were formed. Diagnostic experiments were conducted on prepared samples.Then, consolidation and permeability experiments were done on the prepared samples.By using the data taken from the experiments, spacing rate and compression coefficient were defined from odometer test and permeability coefficient were defined from the clay soils cemented marble dust . In conclusion, it is concluded that mixed waste marble dust can be added to clayed soil in the rate of %10-15.