Metal/seramik katkılı Afyon bölgesi kalsitik-brusitlerinin bazik refrakter üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of calcitic-brucites containing metal/ceramic additives in production of basic refractory in Afyon region
  1. Tez No: 275826
  2. Yazar: NESLİHAN BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TANER KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu Çalışmada, metal/seramik katkılı Afyon Bölgesi kalsitik-brusitlerinin bazik refrakter üretiminde kullanılanılabilirliği araştırılmıştır. Öncelikle, kalsitik-brusitin (CaCO3.Mg(OH)2) hidrate olma eğiliminden dolayı, hammaddeye sinterleme çalışmaları yapılmıştır. Yapılan denemeler sonrasında uygun sinterleme rejimi belirlenmiştir. 1550 ºC'de 6 saat sinterlenen hammaddelerden, belirlenen reçetelere göre karışımlar hazırlanmıştır. Bu çalışmada, katkısız KB1, seramik katkılı KB2 ve metal katkılı KB3 olmak üzere üç farklı karışım kullanılmıştır. Elde edilen karışımlar preslenerek, silindir, dikdörtgen ve çubuk numuneler hazırlanmıştır. Ayrıca karşılaştırma yapmak üzere günümüzde piyasada satılmakta olan Kümaş A.Ş'ye ait reçine bağlı dolomitik bir tuğla [standart numune (STD)] temin edilmiştir. STD, KB1, KB2 ve KB3 numunelerine hacim ağırlık (bulk yoğunluk), soğuk basma mukavemeti (SBM), ömür testi ve korozyon testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kalsitik-brusit kullanılan numuneler içinde, metal katkılı KB3 numunesi en iyi fiziksel ve mekanik özelliğe sahiptir. Kalsitik-brusit kullanılan numuneler ile STD numunesi karşılaştırıldığında ise KB3 numunesi daha iyi soğuk basma dayanımı ve korozyon dayanımı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of calcitic-brucites containing metal/ceramic additives in production of basic refractory in Afyon region was investigated. First, because of the tendency of calcitic-brucite (CaCO3.Mg(OH)2) to be hydrated sintering was applied to raw material. After the trials the appropriate sintering behaviour was determined. From the raw materials sintered at 1550 ºC/6h, mixtures were prepared according to the formulas determined. In this study, three different mixtures like pure KB1, ceramic mixed KB2 and metal mixed KB3 have been used. The acquired mixtures were pressed and the cylinder, rectangle and rod samples were prepared. Besides, for making comparison a resin-bonded dolomitic brick [standard sample (STD)] which is sold in the markets and belongs to Kümaş A.Ş. has been provided. Bulk density, cold crush strength, lifetime test and corrosion tests were performed to STD, KB1, KB2 and KB3 samples. According to the results were obtained, the metal mixed KB3 sample is the best physical and mechanical one among the other samples in which calcitic-brucite were used. In comparison the calcitic-brucited used samples with STD sample it was seen that KB3 sample has better cold crush strength, as well as corrosion endurance.