TIG kaynak yöntemiyle birleştirilen östenitik paslanmaz çeliklerin özelliklerinin incelenmesi
Investigation of properties of austenitic stainless steels combined with method of welding TIG
- Tez No: 275860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde endüstrinin en önemli sorunlarından birisi, malzemelerin farklı ortamlarda korozyona uğramalarıdır. Demir esaslı malzemeler arasında paslanmaz çelikler son 25 yılda kullanımı hızla yaygınlaşan çok önemli bir malzeme gurubudur. Paslanmaz çeliklerin mükemmel korozyon dayanımları, düşük ve yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir olmaları kolay şekillendirilebilmeleri ve estetik görünümleri bu malzemeye geniş bir kullanım amacı açmaktadır.TIG Kaynak yöntemi ülkemizde giderek artan bir kullanım alanına sahiptir. Bu yöntemde erimeyen bir Tungsten elektrot ile iş parçası arasında ark oluşturulmakta ve ark bölgesi lüleden gönderilen asal gaz tarafından korunmaktadır. İlave metal ise aynen oksi gaz kaynağında olduğu gibi tel, kaynakçı tarafından kaynak bölgesine dışarıdan verilmektedir.Bu çalışmanın amacı, endüstride büyük bir öneme sahip olan TIG kaynak yöntemiyle birleştirilmiş paslanmaz çelik malzemelerin kaynak kabiliyetinin mikro yapı ve mekanik özelliklerinin araştırılması ve incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important problem of the industry is coorosion of materials in different conditions. Stainless steels have been common used group of materials in last twenty five years. The perfect resistance of stainless steel, availability of usage under higher and lower temperatures, flexibility of easy shaping and having an esthetic appearance provides a wider scope of using of stainless steel.TIG welding method has an increasing area of usage in our country day by day. In this method, arc occuers between an insoluble Tungsten electrot & main material and this arc area is being protected by the gas which is coming from roll. In TIG method, additional metal should be put in by the welder to the welding area as it is in oxi gas welding method.The aim of this study is investigating of welding ability, microstructure and mechanical properties of stainless steels which has a big importance in industry by combining the materials with TIG welding method.