Sturm?Liouville fark operatörünün spektral özellikleri
Spectral properties of the Sturm?Liouville difference operator
  1. Tez No: 275884
  2. Yazar: MUSA BAŞBÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle konunun tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Daha sonra spektral analizin temel tanım ve teoremleri hatırlatılmış ve disipatif operatörün tanımı verilerek, bir disipatif operatör kurmak için gerekli tanım ve teoremler verilmiş ve kısaca fark operatörü ve fark denklemlerinden bahsedilmiştir.Fark Sturm-Liouville sınır değer problemi ele alınmış ve bu probleme uygun maksimal disipatif operatör oluşturulmuştur. Fark Sturm-Liouville sınır değer problemi ve disipatif operatörün özvektörler ve asosye vektörler sistemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly the historical progress of the subject is considered. Then some basic definitions and main theorems of spectral analysis are recalled. In addition essential definitions and theorems of a dissipative operator are given to construct dissipative operator. Difference operator and difference equations are investigated.At the end, difference Sturm-Liouville boundary value problem is studied and maximal dissipative operator is constructed. Furthermore eigenvectors and associated vectors of the dissipative operator and difference Sturm-Liouville boundary value problem are investigated.