Değişik örneklerde aluminyum düzeylerinin toksikolojik açıdan incelenmesi
The Examination of aluminum levels in different samples in respect of toxicologic
  1. Tez No: 27590
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET insan sağlığı açısından son derece önemli olan alüminyum 'un çeşme sularındaki miktarını, farklı dozda alüminyumca zengin diyetle beslenen ratların dokularında biriken alüminyum miktarını ve vücutta değişik organlarda depolanan alüminyumu bu dokulardan sökmek için kullanılan desferrioksaminin etkisini ortaya çıkarmak için bu çalışma yapıldı. Ankara'da 12 semtten ve piyasada satılan pet şişeden toplanan su örneklerindeki, farklı dozda alüminyumca zengin diyetle beslenen ratların böbrek, karaciğer, kalp, dalak, kemik ve beyin dokusu ile serumundaki ve kronik diyaliz hastalarına şelatör ajan olan desferrioksamin i.v infüzyonundan sonra bu hastaların serumlarındaki alüminyum düzeyleri, doğrudan kalibrasyonla elektrotermal atomik absorpsiyon spektrofotometresiyle (Grafit Fırın Sistemi) ölçüldü. Tüm çeşme suyu örneklerinde bir semt haricinde dikkate değer miktarda alüminyum tespit edildi. Buna karşılık pet şişede kabul edilen maksimum limit değerin çok altında alüminyum tespit edildi. Doku örneklerindeki çalışmada ise her dokuda kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir birikme bulundu. Kronik diyaliz hastalarına desferrioksamin uygulamasından sonra serum alüminyum düzeyi de anlamlı şekilde yükselmiştir. - 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EXAMINATION OF ALUMINUM LEVELS IN DIFFERENT SAMPLES IN RESPECT OF TOXICOLOGIC This study was done in order to measure the quantity of aluminum which is very important for human health in tap water, the amount of aluminum accumulated in the tissues of rats which are fed with rich aluminum diet and in order to prove effect of desferoxamine which is used to remove aluminum accumulated in different tissues of body from this tissues. Aluminum levels in water samples which are collected from 12 region in Ankara and plastic bottles which are sold at the market, in kidney, liver, heart, spleen, bone and brain tissues and serum of rats which are fed with different dose rich aluminum diet, and in serum of chronic dialysis patients after i.v infusion of chelating agent desferoxamine was measured with direct calibration by electrothermal atomic absorbtion spectrophotometre (Graphite Furnace System ). Significant amount of aluminum was confirmed in all water samples except one region. Although in plastic bottles aluminum was measured under the maximum allowable limit value. In working of tissue samples, significant accumulation was found in each tissue samples compare with control group. Serum aluminum levels of chronic dialysis patients increased significantly after desferoxamine administration. - 65 -